XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Orlen nie zamierza dzierżawić instalacji biopaliwowej w Rafinerii Trzebinia

Orlen nie zamierza dzierżawić instalacji biopaliwowej w Rafinerii Trzebinia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PKN Orlen SA nie podejmuje żadnych działań zmierzających do wydzierżawiena instalacji do produkcji biopaliw ze swojej spółki zależnej Rafineria Trzebinia SA (RT) - poinformował w czwartek rzecznik PKN Orlen Dawid Piekarz.

Pracownicy RT uważają natomiast, że taka operacja jest rozważana i mogłaby ona zagrozić funkcjonowaniu zakładu jako całości.

- Rafineria Trzebinia jest spółką szczególną, ponieważ ma zapewnić grupie PKN Orlen zaopatrzenie w biokomponenty. Dlatego, pomimo że produkcja biopaliw stała się w Polsce nieopłacalna, postanowiliśmy robić wszystko, aby firma ta mogła funkcjonować (...) Chcemy być bardzo ściśle operacyjnie związani z Trzebinią - powiedział w czwartek na konferencji prasowej Piekarz.

O tym, że PKN Orlen w ramach programu restrukturyzacji Rafinerii Trzebinia zamierza wydzierżawić pracującą tam instalację do produkcji estrów metylowych, aby zapewnić sobie bezpośrednie źródło dostaw biokomponentów, informują związki zawodowe działające w trzebińskiej spółce. Zdaniem związkowców, przez to zakład może stracić koncesję na produkcję i składowanie paliw oraz skład celny, co doprowadzi do zwolnień pracowników.

- Chcielibyśmy, aby biodiesel pozostał częścią rafinerii. To nasz dorobek, za który spółka dziś ponosi konsekwencje, bo nasze kłopoty z bankami wynikają ze spłaty zadłużenia zaciągniętego na tę inwestycję - powiedział PAP wiceprzewodniczący NZSS Solidarność RT Zbigniew Mentel.

- My działamy w całości; wszystkie spółki w grupie RT są ze sobą powiązanie i uzupełniają się - dodał.

Jak podkreślił, związki zawodowe i pracownicy zgadzają się z potrzebą przeprowadzenie restrukturyzacji przedsiębiorstwa, ale nie powinna ona godzić w załogę.

Rafineria Trzebinia, należąca w 77 proc. do grupy PKN Orlen, zatrudnia bezpośrednio i w spółkach-córkach około 500 osób. Na początku stycznia tego roku spółka na kilka miesięcy wstrzymała produkcję i sprzedaż biodiesla. Podjęto również decyzję o wstrzymaniu prac nad programem inwestycyjnym, zmierzającym do znaczącego zwiększenia obecnie posiadanych mocy produkcyjnych biopaliw.

Wybudowana w Rafinerii Trzebinia w 2004 roku instalacja biodiesla jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Szacunkowy koszt jej budowy wyniósł ok. 160 mln zł. Wydajność instalacji to 100 tys. estrów metylowych oleju rzepakowego oraz 11 tys. ton gliceryny farmaceutycznej rocznie. Do produkcji wykorzystywany jest przede wszystkim olej rzepakowy, a także zużyte oleje roślinne oraz kwasy tłuszczowe.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Orlen nie zamierza dzierżawić instalacji biopaliwowej w Rafinerii Trzebinia

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!