Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlen podpisze umowę terminową na ropę z Saudi Aramco?

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
22-10-2015 13:37
Orlen podpisze umowę terminową na ropę z Saudi Aramco?

Liczymy na to, że pierwsza dostawa surowca z Arabii Saudyjskiej to początek bardziej owocnej współpracy z firmą Saudi Aramco - mówi Jacek Krawiec prezes PKN Orlen

Fot. PTWP

Na początku listopada trafi do Orlenu pierwsza dostawa saudyjskiej ropy w ramach umowy spotowej z Saudi Aramco, saudyjskim państwowym koncernem naftowym - poinformował Jacek Krawiec prezes PKN Orlen.

Dostawa 100 tys. ton saudyjskiej ropy z przeznaczeniem dla Orlenu ma przypłynąć do Gdańska na początku listopada. Szef płockiego koncernu zasugerował, że to może być dopiero wstęp do podpisania z Saudyjczykami umowy terminowej, co byłoby wydarzeniem bez precedensu w historii polskich rafinerii. Jeszcze nigdy żadna z polskich firm naftowych nie miała podpisanej umowy długoterminowej na dostawy ropy innej niż rosyjska.
- Każdego dostawcę, z którym planujemy podpisać umowę długoterminową, sprawdzamy najpierw podpisując z nim umowę na dostawy spotowe. Liczymy na to, że pierwsza dostawa surowca z Arabii Saudyjskiej to początek bardziej owocnej współpracy z firmą Saudi Aramco - powiedział prezes Krawiec.

W najbliższym czasie Orlenowi kończą się umowy długoterminowe na dostawy rosyjskiej ropy naftowej. Z końcem grudnia tego roku wygasa kontrakt z firmą Mercuria, a w styczniu z rosyjskim Rosnieftem (w obu przypadkach na dostawy do Płocka), natomiast w czerwcu 2016 roku kończy się umowa z Rosnieftem na dostawy do czeskich rafinerii Unipetrolu.

Obecnie w grupie kapitałowej Orlenu około dwóch trzecich dostaw ropy zabezpieczone jest kontraktami terminowymi, a jedna trzecia kupowana jest na rynku spotowym. Do Płocka w ramach umów terminowych trafia obecnie ok. 9,6 mln ton surowca rocznie, a do rafinerii w Litvinovie i Kralupach w Czechach - 4,4 mln ton rocznie.

Orlen może rozdawać karty

Prezes Krawiec zapowiada jednak, że udział kontraktów terminowych może się w przyszłym roku zmniejszyć. - Wydaje się, że sensowne może być zmniejszenie udziału kontraktów długoterminowych i szersze otwarcie pola manewru na pojawiające się okazje na rynku spotowym - powiedział.

- Czujemy się dzisiaj dość komfortowo jeśli chodzi o pole manewru w zakresie zakupów ropy - przyznał szef płockiego koncernu. Orlen może podpisać historyczną umowę terminową na dostawy arabskiej ropy, jako że Saudyjczycy poszukują nowych rynków zbytu dla swojego surowca przed spodziewanym wejściem na rynek w przyszłym roku ropy irańskiej. Nawet jednak gdyby do tego nie doszło, sama możliwość jest niewątpliwie kartą przetargową w rozmowach z Rosjanami, o czym świadczą zresztą niedawne nerwowe wypowiedzi prezes Rosnieftu Igora Sieczyna, dotyczące wchodzenia Arabii Saudyjskiej na polski rynek.

- Jesteśmy na początku rozmów dotyczących nowych umów długoterminowych, ale mogę potwierdzić zainteresowanie strony rosyjskiej nie tylko utrzymaniem, ale też zwiększeniem dostaw dla Orlenu - powiedział Jacek Krawiec. Według niego światowi producenci starają się plasować swój surowiec na nowych rynkach, co jest dla PKN zjawiskiem korzystnym. - Chcemy to wykorzystać, uzyskując lepsze warunki zakupu surowca - zapewnił.

Szef Orlenu poinformował również, że płocki koncern prowadzi także rozmowy w sprawie dostaw ropy pochodzącej z Iranu i Iraku.

Piotr ApanowiczSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP