Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlen postuluje zwiększenie redukcji NCW w 2017 roku

Autor: wnp.pl (PA)
25-03-2015 16:11
Orlen postuluje zwiększenie redukcji NCW w 2017 roku
fot. Fotolia

Zaproponowana w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości współczynników redukcyjnych Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) na lata 2016-2017 wysokość współczynnika redukcji w 2017 roku nie znajduje żadnego uzasadnienia - przekonuje PKN Orlen.

Narodowy Cel Wskaźnikowy określa wymagany udział biokomponentów w paliwach wprowadzanych do obrotu na terytorium Polski. Z kolei współczynnik redukcji NCW umożliwia ograniczenie poziomu NCW przez dany podmiot pod warunkiem zakupu co najmniej 70 proc. biokomponentów na rynku krajowym. W praktyce z tej możliwości korzystają jedynie krajowi producenci paliw, czyli PKN Orlen i Grupa Lotos. Dotychczas obowiązujący współczynnik redukcji na poziomie 0,85 pozwalał ograniczyć NCW do 6,03 proc.
- Tymczasem za pomocą sprzedaży paliw normatywnych, czyli oleju napędowego z 7-procentową domieszką estrów oraz benzyny z 5-procentowym dodatkiem bioetanolu, jesteśmy w stanie zrealizować NCW jedynie do poziomu 5,7-5,8 proc. - przekonuje Piotr Szpakowski, dyrektor Biura Zarządzania Ryzykiem Regulacyjnym w PKN Orlen. - To oznacza, że i tak musimy prowadzić sprzedaż hurtową deficytowego paliwa B100 (czyli estrów jako samoistnego paliwa - red.).

W projekcie rozporządzenia współczynnik redukcyjny na rok 2016 określony został na niezmienionym poziomie 0,85, co nie budzi zastrzeżeń koncernu, bo w zestawieniu z niezmieniającym się poziomem bazowym NCW w 2016 roku (7,1 proc., podobnie jak w roku 2015) będzie to oznaczało kontynuację stabilizacji sposobu realizacji tego obowiązku w kolejnym roku.

Jednakże projekt przewiduje, że w 2017 roku współczynnik redukcyjny miałby wynosić 0,82. - Pamiętajmy, że w 2017 roku wartość bazowa NCW rośnie do 7,8 proc., zaproponowany wzrost wskaźnika redukcji nie byłby zatem proporcjonalny do wzrostu NCW - podkreśla Piotr Szpakowski.

Według Orlenu już po uwzględnieniu redukcji poziom NCW wyniósłby zatem aż 6,396 proc., co byłoby najwyższym poziomem tego wskaźnika w historii, mimo że od 2012 roku nie dokonano żadnych zmian w prawie, które faktycznie ułatwiałyby realizację celu.

- Żeby zrealizować tak postawiony cel, sprzedaż paliwa B100 musiałaby wzrosnąć tak znacząco, że praktycznie nie ma w kraju rynku, który byłby w stanie wchłonąć tę zwiększoną podaż - argumentuje przedstawiciel płockiego koncernu.

Orlen wstępnie szacuje, że zaproponowany w projekcie rozporządzenia współczynnik redukcji NCW spowodowałby wzrost zapotrzebowania na estry w skali kraju o ok. 85 tys. ton, co oznacza równowartość 10 proc. wykorzystania estrów w całym kraju w 2013 roku. Koncern przestrzega, że z uwagi na ograniczoną liczbę krajowych producentów estrów może to spowodować wystąpienie na rynku braku wystarczającej ilości biokomponentów i tym samym niemożność skorzystania przez firmy paliwowe z mechanizmu redukcji NCW.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP