Orlen potrzebuje własnych złóż ropy

Orlen potrzebuje własnych złóż ropy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Pilne pozyskanie dostępu do złóż surowca zalecają eksperci nowemu prezesowi Orlenu. On sam ma inne plany.

Na razie Wojciech Heydel nie chce upubliczniać swojej wizji i strategii dla Orlenu. Na spotkaniu z dziennikarzami zapowiedział jedynie, że stawia sobie dwa główne cele. Pierwszym ma być wzrost wartości grupy poprzez podniesienie efektywności, drugim dalsza segmentacja działalności grupy, zwłaszcza w kontekście międzynarodowym. Nowy prezes zapowiedział również weryfikację strategii spółki. Brał zresztą udział w przygotowaniu tego programu - wymienia "Gazeta Prawna".

- Proszę jednak zauważyć, że gdy przygotowywaliśmy obecną strategię, ropa kosztowała 67 dol. za baryłkę, a dziś 120 dol. To daje do myślenia - wyjaśnia Wojciech Heydel.

Zdaniem ekspertów nie należy się spodziewać rewolucyjnych zmian w kierunkach rozwoju spółki. - Wcześniej Wojciech Heydel niewiele mówił o planach strategicznych, więc trudno powiedzieć coś o kierunkach. Na pewno nie będzie ostrych zwrotów w strategii. Pierwsze wypowiedzi wskazujące, że prezes Heydel będzie się skupiał na podnoszeniu efektywności, to dobry sygnał. Na pewno jest tu spory potencjał i warto go wyzyskać, szczególnie w obecnych trudnych warunkach makroekonomicznych - mówi w "GP" Kamil Kliszcz.

Wśród najważniejszych zadań dla nowego prezesa wymienia uporządkowanie grupy kapitałowej.- Szczególnie ważne będzie wykorzystanie potencjału efektów synergii powstałej po przejęciu rafinerii w Możejkach - mówi w dzienniku Paweł Burzyński z DM BZ WBK.

- Trzeba też rozstrzygnąć, co dalej z Anwilem. Czy spółka ma pozostać w grupie, czy będzie ośrodkiem konsolidacji w skali kraju, czy też zostanie sprzedany i z Orlenem będzie współpracować tylko na poziomie operacyjnym - dodaje Kamil Kliszcz. Jego zdaniem wybór Wojciecha Heydela oznacza kontynuację i być może przyspieszenie realizacji projektów tworzenia i rozwoju struktur sprzedaży detalicznej na Litwie, Łotwie i Ukrainie. - Nowy prezes będzie musiał przekonać inwestorów, że posiada wizję grupy na co najmniej pięć lat. W branży paliwowej sporo się dzieje i Orlen nie możę być bierny - podkreśla analityk DI BRE banku.

- Trzeba zrewidować plan dużych akwizycji w sektorze wydobycia. Nie ma na nie miejsca - podkreślał nowo wybrany szef Orlenu.

Tymczasem eksperci są zgodni, że jednym z najważniejszych zadań dla nowego zarządu będzie uzyskanie dostępu do złóż ropy. Paweł Burzyński podkreśla, że biorąc pod uwagę rosnące ceny ropy i prognozy wskazujące na utrzymanie się tego trendu rozwój wydobycia jest kluczowym zadaniem.

- Spółka powinna dotrzymać zobowiązania, że do 2012 roku 10 proc. przerabianej ropy będzie pozyskiwać z własnych źródeł. Aby to osiągnąć, Orlen musi bardziej agresywnie i szybko działać w dziedzinie wydobycia, czy to poprzez zakup licencji na wydobycie czy też poprzez zakup firm, które je posiadają - mówi w "GP" analityk DM BZ WBK.

Szansą, którą płocki koncern musi wykorzystać, jest projekt rurociągu Odessa - Brody - Płock. W kontekście tego projektu pojawia się koncepcja budowy rafinerii na Ukrainie. Lada moment podobne plany mogą objąć Białoruś. - Chodzi o to, żeby Orlen nie stał biernie, jak to było dotąd, tylko próbował wykorzystać sytuację. Można to zrobić np. poprzez wymianę aktywów, np. uzyskać dostęp do wydobycia za mniejszościowe udziały w swoich rafineriach - mówi analityk DI BRE Banku.

Zaznacza, że rolą prezesa może być przekonanie właściciela, w tym Skarb Państwa, że takie ruchy i decyzje właścicielskie są konieczne.- Gdy na granicy z Polską powstanie rafineria, to trudniej będzie przekonać partnera ze Wschodu, żeby kupił np. 5 proc. Orlenu w zamian za dostęp do złóż - podkreśla w rozmowie z "Gazetą Prawną".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Orlen potrzebuje własnych złóż ropy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!