Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlen: protestujący w Solino musza stosować się do przepisów

Autor: wnp.pl (DM)
22-01-2015 11:09
Orlen: protestujący w Solino musza stosować się do przepisów

PKN Orlen zarzuca związkowcom Solino, że wszystkie dotychczasowe próby organizowania spotkań z udziałem zarządu spółki Solino, przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, wojewody czy przedstawicieli rady nadzorczej spółki kończyły się każdorazowo odmową podjęcia jakiegokolwiek dialogu ze strony związkowców.

Fot. mat. pras.

Według związkowców Solidarności 80 w Inowrocławskich Kopalniach Soli "Solino" są oni szykanowani, utrudnia im się także prowadzenie działalności związkowej. To nie prawda - odpowiada Orlen, będący właścicielem Solino.

Związkowcy rozpoczęli go jeszcze w październiku ubiegłego roku po tym jak uznali, że zarząd IKS Solino nie wywiązuje się ze zobowiązań (chodziło m.in. o kwestie płacowe i sprawę deputatów). Teraz domagają się m.in. ustąpienia obecnego kierownictwa firmy.
Wysuwany przez przedstawicieli protestujących pracowników zarzut utrudniania działalności związkowej jest nieprawdziwy, gdyż wszelkie działania prowadzone są zgodnie z prawem i uregulowaniami wewnętrznymi i wynikają między innymi z odnotowania wielokrotnego łamania procedur bezpieczeństw i zasad BHP – podkreśla spółka.

Zarząd Spółki, w trosce o zdrowie protestujących pracowników zapewnił całodobowa opiekę lekarską i w żaden sposób nie ograniczał dostępu odwiedzających do protestujących, którzy przebywali w pomieszczeniach związkowych w siedzibie administracji spółki – podkreśla szefostwo firmy.

W oświadczeniu zarządu czytamy , że kierownictwo wielokrotnie zwracało uwagę na nieprzestrzeganie przez protestujących i osoby ich wspierające wewnętrznych regulacji w zakresie ruchu osobowego, a także zakazu palenia tytoniu na terenie spółki poza wyznaczonymi miejscami.

- Z chwilą przeniesienia protestu na Wydziały Produkcyjne tj. Wydział Konfekcjonowania Soli i Kopalnia Soli i Podziemny Magazyn Ropy i Paliw w Górze Góra, ze względu na toczące się tam procesy produkcyjne niezbędne jest zachowanie szczególnych wymogów bezpieczeństwa – czytamy w piśmie z IKS Solino.

Spółka opisuje także, że na Wydziale Konfekcjonowania Soli nie został wprowadzony zakaz odwiedzania protestujących, pomimo, że protestujący pracownicy okupują w sposób nieuprawniony pomieszczenia Spółki. Jednakże wszystkie osoby odwiedzające zobowiązane są do ścisłego przestrzegania instrukcji ruchu osobowego.

Inna sytuacja dotyczy Kopalni Soli i Podziemnego Magazyn Ropy i Paliw w Górze, który jest obiektem o strategicznym znaczeniu i z tego powodu obowiązują tam podwyższone standardy bezpieczeństwa m.in. ochrona przez formację SUFO. Na terenie tego zakładu obowiązuje Instrukcja ruchu osobowego i pojazdów, jasno precyzująca możliwości i zasady przebywania osób postronnych na terenie PMRiP. Także przepisy Prawa Geologicznego i Górniczego nakładają na nas obowiązek szczegółowej rejestracji osób przebywających na terenie obiektu i w związku z tym Kierownik kopalni czy sztygar dyżurujący zawsze musi wiedzieć kto przebywa na jego terenie np. w przypadku awarii czy ewakuacji w razie pożaru.

- Osoby protestujące, będące w większości pracownikami IKS SOLINO znają te zasady i gdyby się do nich zastosowały to nie doszłoby do przedmiotowej sytuacji. Jednocześnie należy wskazać, że to ZZ świadomie wybrały PMRiP jako miejsce protestu pomimo ograniczeń związanych z ruchem osobowym w tym miejscu - zaznacza firma.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP