XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Orlen tani, ale chroniony przed wrogim przejęciem

Orlen tani, ale chroniony przed wrogim przejęciem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Miliard dolarów wystarczy do próby przejęcia PKN. Pieniądze to jednak nie wszystko - interesy państwa broni statut firmy

Skarb państwa decyduje o koncernie. Państwo ma różne możliwości obrony swoich interesów w PKN. Nawet gdy pojawi się nowy znaczący udziałowiec, to będzie musiał walczyć w sądzie o prawo do skutecznego działania na WZA - pisze "Rzeczpospolita".

Akcje największego polskiego koncernu paliwowego są warte teraz o połowę mniej niż na początku roku. Spadek notowań powoduje, że spółka może stać się obiektem wrogiego przejęcia. Gdyby jedna lub kilka firm zebrało 1,05 mld dolarów, mogłyby skupić 28 proc. akcji, co byłoby przeciwwagą dla pakietu Skarbu Państwa.

MSP wraz z Naftą Polską jest głównym akcjonariuszem Orlenu – posiada 27,6 proc. akcji koncernu. Resort może liczyć również na wsparcie spółek z grupy PZU (5 – 7 proc. akcji). Mimo to pojawienie się nowego inwestora byłoby dużym wyzwaniem.

Wiceprezes Nafty Wiesław Skwarko zapewnia, że „ruchy na akcjach Orlenu są bacznie obserwowane i analizowane, ale do tej pory żadne nie wskazywały na to, że jakaś firma jest zainteresowana nabyciem znaczącego pakietu akcji PKN Orlen”. Dla SP narzędziem obrony pozycji w Orlenie jest statut firmy. Daje obu głównym akcjonariuszom uprzywilejowaną pozycję na walnych zgromadzeniach. Skarb Państwa i Nafta mogą bowiem wykonywać prawo głosu ze wszystkich posiadanych akcji. Natomiast prawo pozostałych inwestorów jest ograniczone do 10 proc., nawet jeśli mają większy udział w akcjonariacie.

Statut jest jednak sprzeczny z kodeksem spółek handlowych.

– Zdajemy sobie z tego sprawę, ale statut spółki powstał wcześniej niż nowy kodeks spółek handlowych – mówi Wiesław Skwarko. – Stoimy więc na stanowisku, że zarówno Skarb Państwa, jak i Nafta, jeśli chodzi o wykonywanie głosów na WZA, mają prawa nabyte, a nowy kodeks nie może nas ich pozbawić.

Wiceprezes Nafty Polskiej przyznaje, że gdyby któryś z akcjonariuszy uznał zapis w statucie za krzywdzący, to ma prawo wystąpić do sądu. Nawet gdyby sąd nakazał dostosowanie statutu do k.s.h., to i tak nie wiadomo, ile czasu potrwałoby postępowanie.

Obawy, że w Orlenie może pojawić się niechciany inwestor, wynikają z zainteresowania rosyjskich koncernów. – Dla nich udziały w polskim rynku i w sąsiednich, na których działa Orlen, miałyby strategiczne znaczenie – mówi były szef PKN Igor Chalupec. – Ale koszt takiej operacji byłby wysoki i nie chodzi tylko o finanse. Inwestor, postrzegany jako wrogi, jest w trudnej sytuacji, szczególnie gdy po drugiej stronie stoi Skarb Państwa.

Zdaniem Igora Chalupca obecna wycena akcji Orlenu może tylko teoretycznie zachęcić do przejęcia. – Ze względu na sytuację na rynku finansowym i niskie ceny ropy, firmy rosyjskie mogą mieć kłopoty z pozyskaniem tak dużej kwoty jak miliard dolarów. Rok temu banki chętniej pożyczały jednemu klientowi 5 mld dol. niż teraz miliard – dodaje. Akcje PKN mogłyby sprzedać fundusze emerytalne. Jak mówią ich przedstawiciele, jeżeli pojawia się dobra oferta, powinny z niej skorzystać. – Ale w przypadku Orlenu chodziłoby o jedną z największych spółek na giełdzie, która dużo znaczy w portfelach OFE – mówi zarządzający jednym z funduszy.

Nasi rozmówcy zgodnie uznali, że gdyby potencjalnym nabywcą akcji miał zostać rosyjski koncern naftowy, to musiałby zaoferować cenę wyższą od giełdowej o ponad 50 proc., by przekonać fundusze.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Orlen tani, ale chroniony przed wrogim przejęciem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!