Orlen z Arabami pójdzie po ropę

Orlen z Arabami pójdzie po ropę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Partner znad Zatoki Perskiej nie będzie jedyny. Wraca pomysł sojuszu z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem. Koncern myśli też o produkcji energii elektrycznej

Starania Orlenu o dostęp do złóż ropy naftowej nie przyniosły większych rezultatów. Co zrobi wybrany kilka miesięcy temu zarząd, by osiągnąć sukces? Jacek Krawiec, wiceprezes spółki, ma pomysł - pisze "Puls Biznesu".

— Po zrealizowaniu wielu dużych inwestycji i przejęć nasze możliwości sfinansowania programu wydobywczego z pieniędzy własnych czy kredytów są ograniczone. Jedynym wyjściem jest skorzystanie z pomocy partnera strategicznego, najlepiej firmy znad Zatoki Perskiej. Tamtejsze kraje arabskie mają duże złoża ropy naftowej. Chętnie wchodzą też w zagraniczne projekty związane z przetwórstwem czy siecią stacji — mówi Jacek Krawiec.

Pierwsze — choć na razie skromne — doświadczenia w tej dziedzinie Orlen już zebrał. W kwietniu poinformował o wejściu w poszukiwania ropy na szelfie bałtyckim wraz z partnerem — kuwejcką firmą Kuwait Energy Company. Czas na kolejne kroki.

Jacek Krawiec dodaje, że poza inwestorami arabskimi w grę mogliby też wchodzić partnerzy amerykańscy, brytyjscy czy norwescy.

Skąd miałaby pochodzić ropa?

— W tej chwili priorytetowe dla nas kierunki to Polska, Ukraina, Północna Afryka — mówi Jacek Krawiec.

W kraju Orlen chce poszukiwać ropy naftowej wraz z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG). Pomysł sojuszu nie jest nowy. W 2006 r. spółki podpisały umowę o współpracy przy wydobywaniu ropy i gazu. Projekt ten umarł jednak śmiercią naturalną. Teraz Orlen chce do niego powrócić - czytamy w "Pulsie Biznesu".

— Sądzę, że celowe jest połączenie sił w pracach poszukiwawczych w kraju, jak również za granicą. Rozmowy robocze na niższym szczeblu trwają. Teraz czas na nowy etap — zapowiada Jacek Krawiec.

Wiceprezes podkreśla, że dostęp do źródeł ropy nie zapewni spółce pełnego bezpieczeństwa energetycznego. Kluczem są nieprzerwane dostawy surowca dla rafinerii. W Polsce ma to istotne znaczenie w sytuacji, gdy za kilka lat Rosjanie mogą znacznie ograniczyć lub nawet całkowicie odciąć dostawy rurociągiem Przyjaźń.

— Dlatego testujemy możliwości sprowadzania ropy naftowej drogą morską. W lipcu i sierpniu przerobiliśmy 550 tys. ton surowca norweskiego. Wbrew powszechnym opiniom opłacalność jego przerobu jest zbliżona do ropy rosyjskiej Rebco — podkreśla wiceprezes Krawiec.

Na przełomie października i listopada ma być zakończona aktualizacji strategii PKN Orlen. Koncern duży nacisk położy w niej na paliwa alternatywne.

— Musimy być przygotowani na zmiany, które mogą doprowadzić w przyszłości do pojawienia się tańszej energii pochodzącej z alternatywnych nośników. Chcemy być gotowi do produkcji energii z innych surowców — zapowiada Jacek Krawiec, wiceprezes spółki.

W grę wchodzi na przykład udział w produkcji energii elektrycznej.

— Przykłady w Europie już są. Nasz odpowiednik, węgierski MOL chce budować dwie elektrownie z czeskim CEZ — podkreśla wiceprezes Krawiec.

Orlen mógłby do produkcji prądu wykorzystywać np. produkowany przez siebie ciężki olej opałowy. Energię wykorzystałby zarówno na własne potrzeby, jak i na sprzedaż - pisze "Puls Biznesu".

— Pomysł wejścia koncernu w energetykę to dobra informacja dla akcjonariuszy spółki. Może się okazać, że za kilkanaście lat spadnie na przykład produkcja samochodów wykorzystujących benzyny czy olej napędowy. Wzrośnie zaś zapotrzebowanie na pojazdy elektryczne — komentuje Rafał Salwa, niezależny analityk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Orlen z Arabami pójdzie po ropę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!