PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlen z najwyższym zyskiem operacyjnym od 2006 roku

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
26-07-2012 08:52
Orlen z najwyższym zyskiem operacyjnym od 2006 roku
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W II kwartale 2012 roku PKN Orlen zanotował ponad 1,2 mld zł zysku operacyjnego wg LIFO - to wynik najlepszy od 2006 roku. Ponadto spółka zanotowała 9 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży oraz 2 proc. wzrost wolumenu sprzedanych paliw.

Na wyniki koncernu w II kwartale największy wpływ miały ponad dwukrotny wzrost modelowej marży rafineryjnej i dyferencjału Ural/Brent, osłabienie PLN względem USD oraz spadek wolumenów sprzedaży rafineryjnej o 8 proc. (r/r) związany z cyklicznym postojem remontowym w Orlen Lietuva. Pod wpływem tych czynników Orlen osiągnął zysk operacyjny wg LIFO przekraczający 1,2 mld zł, wyższy o 463 mln zł w stosunku do analogicznego kwartału roku ubiegłego. Przychody ze sprzedaży wyniosły 28 mld zł, co oznacza 9 proc. wzrost (r/r).

Drugi kwartał 2012 r. przyniósł dalsze obniżenie popytu na benzyny we wszystkich krajach, gdzie działa PKN Orlen. Spadła również konsumpcja oleju napędowego – z wyjątkiem Niemiec, gdzie odnotowano jej wzrost o 2 proc. Pomimo tych uwarunkowań koncern odnotował wzrost sprzedaży detalicznej paliw o 2 proc. (r/r) – dzięki zwiększeniu wolumenów na rynku polskim, niemieckim i litewskim.

– Nasza polityka cenowa przynosi dobre rezultaty. Segment detaliczny pnie się w górę mimo trudnych warunków rynkowych, a wolumen sprzedaży paliw rośnie, co oznacza wzrost udziału naszych produktów w rynku - powiedział Jacek Krawiec, prezes PKN-u. – W drugim kwartale działaliśmy w lepszym otoczeniu makroekonomicznym, co widoczne jest szczególnie w najwyższym od sześciu lat zysku operacyjnym wg LIFO – dodał prezes Krawiec.

Miesięczny przestój remontowy w Możejkach i zamknięcie produkcji w mało efektywnej rafinerii Paramo (związane ze spadkiem konsumpcji paliw w Czechach) miały znaczący wpływ na sprzedaż rafineryjną, która spadła o 8 proc. w porównaniu do drugiego kwartału 2011 r. Spadek został częściowo zrównoważony przez wzrost marż rafineryjnych oraz osłabienie kursu PLN względem USD. Na wynik segmentu miały również wpływ zmiany cen ropy naftowej (wzrost wyceny zapasów o 955 mln PLN r/r). W rezultacie EBIT segmentu rafineryjnego Grupy Orlen wyniósł -66 mln PLN.

Wzrost wolumenów sprzedaży PTA i pozytywny wpływ osłabienia kursu PLN-EUR ograniczony został przez spadek sprzedaży pozostałych produktów oraz niższe marże petrochemiczne. Niższa o 3 proc. (r/r) sprzedaż segmentu petrochemicznego spowodowana była głównie oczekiwaniem rynku na spadek cen związany z taniejącą ropą naftową. W efekcie zysk operacyjny segmentu petrochemicznego Grupy Orlen wyniósł 379 mln PLN i był niższy o 142 mln PLN w porównaniu do zysku wypracowanego w analogicznym kwartale roku 2011.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


20 118 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 164 107 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 715 ofert w bazie

2 782 171 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP