Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlen zaakceptuje cenę 1,5 mld dolarów za Możejki

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
12-11-2010 08:54
Orlen zaakceptuje cenę 1,5 mld dolarów za Możejki

Do końca roku bank Nomura ma przedstawić zarządowi Orlenu rekomendację dotyczącą rafinerii w Możejkach. - Sprzedaż tych aktywów jest naszym zdaniem preferowanym rozwiązaniem, ale kluczowa będzie oczywiście zaproponowana cena. Biorąc pod uwagę bieżącą wartość litewskiego zakładu w skonsolidowanym sprawozdaniu koncernu (po wszystkich odpisach) minimalna propozycja, jaka byłaby rozważana przez zarząd to około 1,5 mld USD. Jest to oczywiście kwota znacznie niższa od tej zainwestowanej przez Orlen, ale i tak w naszej ocenie taka transakcja implikowałaby dodatnią wartość dla akcjonariuszy w wysokości nawet 4,0 zł na akcję - uważa Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Bank

Rafineria w Możejkach praktycznie od momentu akwizycji negatywnie wpływa zarówno na wyniki finansowe Grupy Orlen, jak i wycenę akcji. W sumie płocki koncern zapłacił za 100% udziałów w litewskim zakładzie około 8,3 mld zł (bez uwzględniania poniesionych w latach 2007-09 inwestycji, które sięgnęły 1,9 mld zł), ale pogorszenie warunków makro, pamiętny pożar oraz zamknięcie dostaw surowca rurociągiem przez Transneft skutkowały dokonaniem odpisów aktualizujących.
- Obecnie wartość księgowa udziałów w Możejkach w skonsolidowanym bilansie Orlenu sięga 4,4 mld zł, co po uwzględnieniu długu netto przyporządkowanego do tej spółki implikuje księgową wartość firmy (EV) na poziomie 5,7 mld zł - wylicza Kamil Kliszcz.

- Dotychczasowe wypowiedzi zarządu Orlenu wskazują naszym zdaniem, że koncern jest coraz bliższy decyzji o sprzedaży kłopotliwej litewskiej rafinerii, choć nadal oficjalnej deklaracji nie złożył. Wszystko wskazuje też na to, że nie napotkałoby to na sprzeciw Ministerstwa Skarbu. Oczywiście kluczową kwestią przy dezinwestycji Możejek będzie cena sprzedaży i dlatego na podstawie aktualnych wycen rynkowych aktywów rafineryjnych zdecydowaliśmy się oszacować potencjalną wartość takiej transakcji i jej wpływ na wycenę akcji Orlenu - dodaje analityk.

Przeprowadzone przez analityków BRE Banku kalkulacje wskazują, że średnia rynkowa wartość 1 tony przerobu w rafinerii wynosi około 224 USD, czyli około 11 tys. USD/Bbl/d. - Warto jednak zwrócić uwagę, że przedział wahań tego wskaźnika jest dość szeroki co może wynikać zarówno z jakości danych aktywów rafineryjnych czy ich lokalizacji, jak również innego niż przyjęliśmy postrzegania przez rynek pozostałych składników majątku analizowanych koncernów - zauważa Kamil Kliszcz.

- Ostatnia transakcja Lukoila na rynku holenderskim plasuje się około 10 proc. poniżej średniej i naszym zdaniem to cena zapłacona przez Rosjan za udziały w rafinerii koncernu Total może stanowić najlepszy dostępny benchmark dla potencjalnej sprzedaży litewskich aktywów Orlenu - twierdzi analityk.

Przyznaje, że istnieje co prawda zasadnicza różnica w obydwu zakładach w związku z brakiem w Możejkach instalacji hydrocrackingu, ale z kolei ta rafineria z punktu widzenia rosyjskich koncernów (bo tylko podmioty z tego regionu można w opinii analityka BRE Banku postrzegać jako realnych oferentów) może prezentować dodatkową wartość z uwagi na lokalizację (możliwość wznowienia dostaw ropy rurociągiem).

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP