Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlen: zależy nam na dobrej koniunkturze na rynku paliw

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
19-01-2012 11:04
Orlen: zależy nam na dobrej koniunkturze na rynku paliw
Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

PKN Orlen odpiera zarzuty o niekorzystną dla klientów politykę marżową i dyktowanie poziomu cen na polskim rynku paliw. - Jednym ze strategicznych celów spółki jest utrzymywanie dobrej koniunktury na polskim rynku paliw - informuje biuro prasowe koncernu.

"Priorytetem koncernu nigdy nie była i nie może być krótkotrwała korzyść lub szybki zysk kosztem długotrwałego rozwoju i trwałego popytu na rodzimym rynku. Między innymi właśnie dlatego, począwszy od lutego 2011 r. PKN okresowo stosował strategię cenową, której celem było pobudzanie popytu na paliwa (mniejsza marża detaliczna, promocje cenowe)" - napisało w oświadczeniu biuro prasowe. Po okresach wzmożonego ruchu turystycznego i wyprzedaniu ponadplanowych zapasów benzyn, Orlen stopniowo na powrót wprowadzał system ustalania cen detalicznych oparty bezpośrednio o wskaźniki makro- i mikroekonomiczne.
Na potwierdzenie swoich słów Orlen przytacza dane, z których wynika, iż obecnie ceny detaliczne na stacjach Orlen należą do najbardziej wyważonych na rynku. Według tych danych, mediana ceny benzyny 95 na stacjach sieci Bliska (sieć ekonomiczna płockiego koncernu) wynosi 5,57 zł i jest wyższa o 1 gr/l tylko w stosunku do dwóch innych sieci oraz niższa o 8gr/l od mediany notowanej w najdroższej sieci. W przypadku ON, mediana notowana w sieci Bliska wynosi 5,75/l i jest wyższa od mediany notowanej tylko w 1 sieci (różnica wynosi 3gr/l) oraz tańsza o 8gr/l od mediany notowanej w najdroższej sieci. Spółka nie podała jednak danych dla swojej podstawowej marki stacji - PKN Orlen.

Jednocześnie Orlen przypomina, że ceny kształtowane są w oparciu o notowania ropy naftowej i gotowych produktów paliwowych na giełdach światowych, jak również kursy walut. "Koncern jest częścią globalnego rynku, na którym dynamiczne zmiany czynników makroekonomicznych wymuszają stałe modyfikacje cen paliw. Niestety w ostatnich miesiącach obserwujemy zarówno wysoki poziom notowań ropy naftowej oraz gotowych produktów paliwowych, jak również niekorzystną relację PLN/USD, co znajduje odzwierciedlenie w zmianach cen detalicznych na stacjach benzynowych, również w sieci Orlen" - czytamy w oświadczeniu koncernu.

Biuro prasowe koncernu podkreśla również, iż zarówno na rynku detalicznym jak i na rynku hurtowym, Orlen nie posiada pozycji monopolisty. Choć formalnie jest to prawdą to nie da się ukryć, że pozycja płockiej spółki na rynku jest bardzo mocna. Orlen posiada ponad 1700 stacji paliw, gdy największy konkurent ma tylko nieco ponad 400. W przypadku rynku hurtowego Orlen wraz z Lotosem zdominowały dostawy paliw, tylko stosunkowo niewielkie ilości pochodzą z importu.

Przypomnijmy, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi cały czas postępowanie wyjaśniające przeciwko PKN Orlen w sprawie polityki cenowej spółki i domniemanego wykorzystywania pozycji dominującej. Zgłoszenia w tej sprawie wpływały do UOKiK zarówno od dużych firm (BP) jak również stowarzyszeń prywatnych operatorów stacji (SNOSP, Polska Izba Paliw Płynnych).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 964 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP