Orlen zamknie 2008 r. gigantyczną stratą, a we Włocławku narasta panika

Orlen, który wkrótce może ogłosić największą w historii spółki stratę, podtrzymuje chęć sprzedaży Anwilu i udziałów w Polkomtelu. A już od dziś zarząd koncernu zaczyna przygotowania do sprzedaży części ze swoich 120 spółek-córek.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" we Włocławku narasta panika. Już od kilku tygodni ponad 100-tysięczne miasto żyje tylko jednym: spodziewaną sprzedażą Anwilu, największego zakładu w okolicy. Najgłośniej krzyczą związkowcy. - Dzięki naszym pieniądzom konkurenci chcą poprawić swoje wyniki! Albo w ogóle nas zlikwidować! - alarmuje Krzysztof Och z "Solidarności". W obronę Anwilu angażują się politycy z lewa i prawa. Także z rządzącej koalicji - listy protestacyjne pisze m.in. poseł PO Jan Wyrowiński.

Jednak obecny właściciel firmy, koncern PKN Orlen, zdania nie zmienia. - Jesteśmy w trakcie wyboru banku inwestycyjnego, który będzie doradzał przy sprzedaży Anwilu. Do końca lutego br. ten doradca powinien być już znany - mówi "Gazecie" Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen. Rozmowy z inwestorami mają się zacząć w połowie roku, a cała transakcja zostałaby domknięta pod koniec 2009 r.

Przedstawiciele Orlenu podkreślają, że rozstanie z Anwilem, podobnie jak sprzedaż udziałów w operatorze telefonii komórkowej Polkomtel, jest koncernowi potrzebne. - Orlen chce się rozwijać w innym kierunku, koncentrując się na segmencie rafineryjnym i petrochemicznym. Z naszych analiz wynika, że część chemiczno-nawozowa jest najmniej perspektywiczna i pasująca do profilu Orlenu, najgorzej rokująca - mówi nam Krawiec. I dodaje: - Anwil sprzedamy tylko temu inwestorowi, który zaoferuje dobrą cenę i zagwarantuje rozwój tej spółki. To będzie drugie kryterium brane przez nas pod uwagę.

Orlenowi przyda się zastrzyk gotówki. Rynek już od kilku tygodni jest przekonany (podobnie jak agencje ratingowe), że 2008 r. Orlen zamknie gigantyczną, największą w historii stratą. Według nieoficjalnych źródeł - strata może być bliska 1,2 mld zł.

Ta spodziewana strata - podkreśla Krawiec - nie jest związana z działalnością spółki, ma charakter czysto "księgowy".

- Spadek cen ropy (ze średnio 116 dol. w III kw. 2008 r. do 35 dol. pod koniec grudnia) spowodował konieczność przeszacowania wartości zapasów, które utrzymujemy zgodnie z wymogami prawa. Z kolei osłabienie złotego, do poziomu 4,18 zł za euro, spowodowało, że w strukturze naszego zadłużenia pojawił się dodatkowy koszt - mówi Krawiec.

Orlen potrzebuje pieniędzy na inwestycje i zmniejszenie zadłużenia. - Myślimy m.in. o kupnie spółki posiadającej własne złoża ropy. Już teraz badamy kondycję jednej europejskiej spółki, mającej prawa do eksploatacji złóż m.in. w Afryce i Europie - mówi Krawiec "Gazecie".

Dodatkowe pieniądze ma Orlenowi przynieść także plan oszczędnościowy. - Wszędzie gdzie się da szukamy oszczędności. Przyjęliśmy założenie, że w 2009 r. nie wydamy na inwestycje więcej, niż wyniesie zarobek firmy, bo nie chcemy powiększać zadłużenia. Pracujemy też nad optymalizacją zatrudnienia - mówi Krawiec. Nie wyklucza, że w firmie będą konieczne zwolnienia.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Orlen zamknie 2008 r. gigantyczną stratą, a we Włocławku narasta panika

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!