Orlen zapłacił ConocoPhillips. Czy zapłaci także Agrofertowi?

Orlen zapłacił ConocoPhillips. Czy zapłaci także Agrofertowi?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

ConocoPhillips wycofało z arbitrażu wstępny wniosek przeciw Orlenowi. Płocki koncern nie zdradza, jakie poniósł w związku z tym wydatki. Wkrótce może się rozstrzygnąć spór Agrofert vs. Orlen. Jakim kosztem?

ConocoPhillips nie wysuwa wobec Orlenu żadnych roszczeń. Sprawa została definitywnie zakończona - zapewnił niedawno w rozmowie z "Parkietem" Jacek Krawiec, prezes płockiego koncernu. Nie chciał jednak zdradzić, jakim kosztem Orlen doprowadził do porozumienia z Amerykanami. Dodał jedynie, że jego firma "wykorzystała rezerwę", jaką zawiązała przed laty na ewentualne zobowiązania wobec ConocoPhillips.

Jak przypomina "Parkiet" spór Orlenu z amerykańskim koncernem paliwowym, a także Agrofertem Holding, rozgorzał w 2005 roku po tym, jak płocki koncern kupił większościowy pakiet Unipetrolu. ConocoPhillips oraz spółka Andreja Babisa uznały, że polska firma nie wywiązała się z umów, jakie zawarła z nimi przed zakupem czeskiego przedsiębiorstwa. Porozumienia stanowiły, że po prywatyzacji Amerykanie odkupią od Unipetrolu (kontrolowanego już przez Orlen) jedną trzecią czeskich stacji paliwowych sieci Benzina, a Agrofert - pięć spółek chemicznych.

Ustalone w umowach terminy przeprowadzenia transakcji minęły, więc do sądu arbitrażowego w Pradze zaczęły spływać kolejne wnioski przeciw Orlenowi. Agrofert złozył cztery pozwy. Kwota żądań firmy Babisa wobec Orlenu przekroczyła 780 mln euro. Wstępny wniosek przeciw polskiej spółce przedłożyło w praskim arbitrażu także ConocoPhillips - czytamy w "Parkiecie".

Orlen wielokrotnie podkreślał bezpodstawność roszczeń Agrofertu, ale mimo to w sierpniu 2005 roku zawiązał rezerwę w wysokości 376 mln zł (wtedy 97,5 mln euro).

We wrześniu 2008 roku w czeskiej prasie pojawiła się informacja, że Orlen zapłaci ConocoPhillips, tytułem odszkodowania za stacje Benzina, około 100 mln USD. Termin tej publikacji zbiegł się z faktycznym momentem porozumienia obu stron. Kwota zaś (prawie 292 mln zł) była niższa, niż zawiązane kilka lat wcześniej rezerwy.

Z informacji "Parkietu" wynika jednak, że Orlen nie zapłacił aż tak dużej sumy. Zdaniem gazety część rezerwy odpowiadająca roszczeniom Amerykanów była zbliżona do 20 mln euro (dziś około 75 mln zł).

Sąd w Pradze zamknął formalnie trzy z czterech spraw Agrofert vs. Orlen. Teoretycznie rozstrzygnięć można się spodziewać nawet w tym roku. Pierwsza rozprawa dotycząca czwartego wniosku zaplanowana jest na lipiec 2009 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!