Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlen: znaleźć sposób na polskie łupki

Autor: wnp.pl (PA)
05-06-2014 10:02
Orlen: znaleźć sposób na polskie łupki
Fot. mat. pras.

Polskie warunki geologiczne są o wiele trudniejsze od tych w USA i nie pozwalają na przeniesienie wprost zza oceanu technologii stosowanych przy wydobyciu gazu z łupków w Stanach Zjednoczonych – mówi Wiesław Prugar prezes spółki Orlen Upstream.

- Zgodnie z obowiązującą strategią PKN Orlen prowadzi szeroko zakrojone prace poszukiwawcze węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych w Polsce. Jesteśmy także zainteresowani poszerzaniem wiedzy na temat warunków geologicznych w naszym kraju. Konsekwentnie adaptujemy najnowsze światowe technologie, testujemy własne metody, pogłębiamy wiedzę i wymieniamy się doświadczeniami z naszymi specjalistami z Kanady. Wszystko po to, aby zwiększyć szanse na komercyjne wydobycie gazu z łupków w przyszłości przy maksymalnym wykorzystaniu potencjału wydobywczego polskich złóż niekonwencjonalnych – mówi Jacek Krawiec, prezes płockiego koncernu.
Według Orlenu, charakterystyka geologiczna polskich łupków, jak również rezultaty dotychczasowych prac badawczych i testów na złożach jednoznacznie wskazują, że średnie szacowane wydobycie gazu z otworów w przebadanych dotychczas formacjach łupkowych w Polsce może znajdować się na stosunkowo niskim poziomie. Poza warunkami geologicznymi, na opłacalność poszukiwań i wydobycia gazu z łupków w polskich warunkach silnie oddziałują również wysokie koszty poszukiwań, po części wynikające z dużej głębokości zalegania łupków (powyżej 3000 m p.p.t.) i ograniczonej bazy informacji geologicznych regionu.

- Wyniki prac poszukiwawczych prowadzonych przez operatorów od 2009 roku potwierdzają, że polskie warunki geologiczne są znacząco różne i o wiele trudniejsze od tych, które charakteryzują „łupkowe” baseny północnoamerykańskie. To oznacza, że nie ma możliwości przeniesienia wprost zza oceanu technologii stosowanych przy wydobyciu gazu z łupków do Polski. Rezygnujemy z uniwersalnych i szeroko opisywanych praktyk, by wypracować nowatorskie metody skutecznego udostępnienia złóż niekonwencjonalnych. Na bazie kolejnych doświadczeń własnych potrafimy nie tylko wskazać różnice w intensyfikacji złóż w Polsce, ale też zdefiniować, które czynniki osłabiają dotychczas osiągane wyniki – dodaje Wiesław Prugar, prezes firmy Orlen Upstream.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP