Orlen zyska innowacyjną instalację neutralizacji odorów

Orlen zyska innowacyjną instalację neutralizacji odorów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do końca roku w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku ma powstać innowacyjna instalacja, wykorzystująca specjalnie wyselekcjonowane bakterie do neutralizacji odorów z lotnych związków organicznych, pochodzących ze ścieków. Metoda ta przeszła pomyślnie testy.

W ramach planowanej inwestycji na terenie zakładowej oczyszczalni ścieków płockiego koncernu powstanie bioreaktor, który będzie likwidował uciążliwą woń gazów, pochodzących ze ścieków.

"Pozytywnie przeszliśmy testy. Jeżeli chodzi o podstawowe związki, które zaliczane są do lotnych związków organicznych, to uzyskaliśmy bardzo dobre rezultaty, ponad 95 proc. do 98 proc. ich redukcji" - powiedział PAP dyrektor biura ochrony środowiska PKN Orlen Arkadiusz Kamiński. "W tej chwili została rozpisana oferta na rynek, obejmująca pozyskanie informacji i na dniach ogłosimy ofertę w zakresie konkretnych rozwiązań inżynierskich zabudowy instalacji. Przewidywany termin realizacji to koniec tego roku" - dodał.

Bioreaktor ma powstać na terenie zakładowej oczyszczalni ścieków płockiego koncernu, która ma przepustowość 58,8 tys. metrów sześc. na dobę i zajmuje ok. 20 h. Proces oczyszczania ścieków prowadzony jest tam zarówno metodą fizyko-chemiczną, jak i biologiczną z wykorzystaniem specjalnie dobranych bakterii. Gazy, jakie powstają podczas oczyszczania ścieków, są odsysane, a następnie rozkładane - w procesie utleniania - do pary wodnej i CO2 w instalacji katalitycznego unieszkodliwiania Catox.

Innowacyjną technologię, wykorzystującą wyselekcjonowane bakterie do oczyszczania powietrza z uciążliwej woni lotnych związków organicznych, jakie powstają w ściekach, testowano w PKN Orlen od 2016 r. Planowana budowa bioreaktora, gdzie dzięki bakteriom następowała będzie biodegradacja odorów z trafiających tam gazów, przyczyni się także do pełnej hermetyzacji całego procesu ich neutralizacji zapachowej.

"Stosujemy innowacyjną metodę. Jeżeli chodzi o bakterie, które zamknięte są w bioreaktorze, wspieraliśmy się najlepszym w tej chwili bankiem bakterii w USA. Stamtąd została pozyskana baza. To jest główny trzon, który redukuje lotne związki organiczne. Adaptując pozyskane bakterie do naszego środowiska, dołożyliśmy drobnoustroje, występujące w Płocku, które także oczyszczają powietrze. Dodatkowo wykorzystaliśmy bakterie, które jako osad czynny pracują w naszej biologicznej oczyszczalni ścieków. Ten konglomerat zapewnił nam odpowiednią jakość oczyszczania i jednocześnie bezpieczne warunki całego procesu" - wyjaśnił Kamiński.

Jak podkreślił dyrektor biura ochrony środowiska PKN Orlen, przewidywane w strategii grupy kapitałowej tej spółki nakłady na inwestycje związane z ochroną środowiska to ok. 400 mln zł, z czego ponad 200 mln zł ma trafić na przedsięwzięcia realizowane w zakładzie głównym w Płocku. "Mamy nadzieję, że w budżecie 2017-19 będziemy w stanie te środki wykorzystać. W tej chwili realizujemy zadania na łączną kwotę ok. 160 mln zł" - dodał Kamiński.

Zakład główny PKN Orlen w Płocku to największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny. W 2016 r. na jego potrzeby pobrano z Wisły 24,4 mln metrów sześc. wody, a z ujęć głębinowych 0,4 mln metrów sześc. W tym czasie odprowadzono 14 mln metrów sześc. oczyszczonych ścieków, z czego 7 mln metrów sześc. ścieków przemysłowych. Ilości te - według płockiego koncernu - oznaczają, że w ubiegłym roku wykorzystano tam 66 proc. limitu wody pobranej i 46 proc. limitu ścieków, które wyznaczone są w Pozwoleniu Zintegrowanym, regulującym normy środowiskowe dla zakładu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Orlen zyska innowacyjną instalację neutralizacji odorów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!