Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ostatni dzień zapisów na akcje Grupy Lotos

Autor: WNP.PL (PA)
28-11-2014 09:58
Ostatni dzień zapisów na akcje Grupy Lotos

Środki z emisji zostaną przeznaczone na finansowanie Projektu EFRA - budowy instalacji opóźnionego koksowania wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Fot. Mat. Pras.

Dziś mija ostatni dzień przyjmowania zapisów na akcje nowej emisji Grupy Lotos w ramach wykonania prawa poboru oraz zapisów dodatkowych - przypomniała spółka w komunikacie.

Oferta publiczna akcji Grupy Lotos wchodzi w finalną fazę. Jeszcze tylko do dnia dzisiejszego inwestorzy mogą zapisywać się na akcje nowej emisji spółki w ramach wykonania prawa poboru i składać zapisy dodatkowe.
Środki z emisji zostaną przeznaczone na finansowanie Projektu EFRA - budowy instalacji opóźnionego koksowania wraz z infrastrukturą towarzyszącą, która ma zwiększyć marżę rafineryjną spółki o ok. 2 dolary na baryłce oraz na zagospodarowanie złóż gazowych B4/B6 na Bałtyku.

Cena emisyjna akcji została ustalona na poziomie 18,10 zł, a wartość brutto emisji wyniesie 995,5 mln zł. W komunikacie z dnia 20 listopada 2014 r. większościowy akcjonariusz spółki - Skarb Państwa -poinformował, że złoży zapis na wszystkie przysługujące mu akcje nowej emisji. Dzięki zapisowi o wartości około 529,5 mln zł Skarb Państwa utrzyma dotychczasowy udział w kapitale zakładowym i głosach na walnym zgromadzeniu spółki, wynoszący 53,19 procent.

Efektem realizacji Projektu EFRA będzie zmniejszenie udziału produktów ciężkich w całkowitej produkcji, skoncentrowanie grupy kapitałowej Lotosu na produkcji średnich destylatów oraz produkcja koksu jako ostatniej frakcji. Spółka szacuje, że całkowita wartość Projektu EFRA, w tym wydatki związane z obsługą jego finansowania w okresie budowy i wymaganymi przez banki lokatami rezerwowymi, wyniesie około 2,34 mld zł. Według planów spółki, środki z emisji będą współfinansowały projekt w kwocie 530-650 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszym kwartale 2018 roku.

Złoża B4 / B6 charakteryzują się zasobami gazu (według najlepszej wartości szacunkowej 2C) na poziomie około 4,3 mld m sześc. Projekt ma na celu zagospodarowanie tych złóż. Realizacja projektu skutkować może poprawą bezpieczeństwa energetycznego Polski. Szacowana całkowita wartość nakładów inwestycyjnych ze strony Grupy Lotos na realizację projektu zagospodarowania złóż gazowych wyniesie około 800 mln zł, a udział Lotosu w projekcie wynosi 51 procent. Zamiarem spółki jest przeznaczenie na współfinansowanie projektu środków z emisji w kwocie 350-470 mln zł. Rozpoczęcie produkcji ze złóż planowane jest na przełomie 2017 i 2018 roku.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP