P. Olechnowicz, Lotos: to będzie trudny rok dla gospodarki

P. Olechnowicz, Lotos: to będzie trudny rok dla gospodarki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spowolnienie gospodarcze, które jest faktem, oznacza, że firmy muszą być bardziej uważne - mówi Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos w rozmowie z portalem wnp.pl. Podkreśla, że jest to kolejne wyzwanie biznesowe, przed którym stają menedżerowie.

Jakie powinniśmy mieć oczekiwania wobec gospodarki w roku 2012?

- Nie mam wątpliwości, że to będzie trudny rok. Międzynarodowe rynki finansowe nie są uporządkowane, istnieją poważne problemy związane ze stabilnością cen surowców, kursów walut, itp. To wpływa na gorszą koniunkturę gospodarczą w krajach Unii Europejskiej i u nas. W takich czasach liczy się mądrość, rozwaga i odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Biznes nie może kierować się doraźnymi interesami, trzeba patrzeć perspektywicznie, tak, aby maksymalnie przewidywać możliwe warianty rozwoju wydarzeń i odpowiednio się do nich przygotowywać.

Jak wygląda to z perspektywy Lotosu?

- Dla menedżerów czas takiej niepewności na rynkach to kolejne biznesowe wyzwanie. Grupa Lotos przeszła z powodzeniem już kilka trudnych okresów. To, co było naszą skuteczną bronią wobec kryzysów, to głęboka i wielopłaszczyznowa analiza tendencji rynkowych i wybór najlepszych rozwiązań. Takich, które gwarantują bezpieczny i zrównoważony rozwój. Nigdy nie bagatelizujemy zagrożeń, ale też ich nie demonizujemy. Bierzemy je pod uwagę, dostosowujemy plany i dobieramy optymalne narzędzia. Dlatego, gdy pojawiają się realne trudności, jesteśmy do nich przygotowani i wdrażamy konkretne działania.

Gdzie spółka upatruje największych szans i jak zamierza je wykorzystać?

- Naszą szansą, a dokładnie mówiąc, naszym motorem napędowym są inwestycje zrealizowane w poprzednich latach. Przede wszystkim zakończony z sukcesem Program 10+. Nowe instalacje wybudowane w ramach programu zostały włączone w krwiobieg rafinerii.

Obecny rok to czas doskonalenia całego modelu i systematycznego wzmacniania pozycji rynkowej Lotosu. Warto podkreślić, że pod koniec 2011 roku poprawiliśmy płynność finansową, osiągnęliśmy wyższą od prognozowanej nadwyżkę gotówkową. Teraz dzięki stabilnym finansom, dobremu wynikowi oraz optymalnemu przerobowi ropy i innych produktów, rafineria i cała Grupa Kapitałowa funkcjonują bardzo sprawnie.

Równolegle rozwijamy obszar upstreamu, czyli poszukiwań i wydobycia węglowodorów. Jest to jeden z naszych strategicznych kierunków rozwoju, dający w prospektywnie dodatkowe zabezpieczenie dostaw surowca z własnych źródeł.

Z drugiej strony gdzie widać największe zagrożenia i jak sobie dać z nimi radę?

- Spowolnienie gospodarcze, które jest faktem, oznacza, że firmy muszą być bardziej uważne. Mogą mieć większe problemy ze sprzedażą swoich produktów, bo rynek jest mniej chłonny. Mniejsza jest w konsekwencji dynamika rozwojowa.

My nie czekamy biernie na to, co się wydarzy. Tworzymy najbardziej prawdopodobne scenariusze oraz planujemy odpowiednie działania, które mają wspomóc realizację strategii. Stąd Program Optymalnej Ekspansji. To nasze autorskie rozwiązanie. Głównym założeniem jest racjonalne wydatkowanie pieniędzy, jednak – co podkreślę - nie jest to ogólne zaciskanie pasa. Jest to nasza odpowiedź na ewentualne napięcia i możliwe złe scenariusze na rynku finansowym.

Wdrażając program jesteśmy lepiej przygotowani na ewentualne problemy, mamy niższe koszty funkcjonowania, lepszą efektywność i lepszą sprawność zarządczą. To daje gwarancję dobrego tempa realizacji strategicznego programu rozwojowego Lotosu, w tym dalszej aktywności w zakresie wydobycia ropy naftowej na szelfie norweskim i Morzu Bałtyckim, a także z naszych pól na Litwie.

Planujemy rozpoczęcie poszukiwań gazu ze złóż niekonwencjonalnych. Przypomnę, że mamy koncesje na prowadzenie badań w zakresie gazu z łupków i w tym obszarze również szukamy partnera branżowego, aby przeprowadzić te działania sprawniej i w sposób profesjonalny. Dzięki wprowadzonej optymalizacji i racjonalizacji wydatków, inne zadania inwestycyjne, które nie muszą być w tym momencie realizowane, przesuwamy w czasie, bez szkody dla rozwoju całej Grupy Kapitałowej.

Jakie kluczowe wyzwania stoją przez rządem, aby zapewnić rozwój polskiej gospodarki?

- Wiem, że w tym roku program prywatyzacji polskich przedsiębiorstw, których częściowym lub pełnym właścicielem jest Skarb Państwa, będzie postępował naprzód. Taka jest logika naszych przemian systemowych. Jestem pewien, że zmiany te będą realizowane z rozwagą, a decyzjom towarzyszyć będzie dojrzały namysł i ścisły rachunek ekonomiczny, jak też uwzględnianie strategicznych interesów państwa.

Lotos jest dziś prężną firmą, rozwijającą się w bardzo dobrym tempie, mimo silnej konkurencji w branży i gorszej koniunktury gospodarczej. Mamy sprawnie wdrażany program rozwoju na kolejne lata, zapewniliśmy wszelkie warunki jego realizacji, konsekwentnie umacniamy pozycję rynkową. Z punktu widzenia naszej firmy, nie ma pilnej konieczności przyspieszania procesu prywatyzacji i cieszę się, że podobnie myśli nasz właściciel.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: P. Olechnowicz, Lotos: to będzie trudny rok dla gospodarki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!