Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Paliwa: 10 mln zł kaucji nie odstraszy przestępców

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
12-09-2014 15:19
Paliwa: 10 mln zł kaucji nie odstraszy przestępców
Fot. Fotolia

Konieczność wniesienia 10 mln zł kaucji z przeznaczeniem na potencjalne należności wobec Skarbu Państwa może pomóc w walce z szarą strefą na tym rynku, ale prawdziwym kluczem do sukcesu będzie dopiero skuteczność działania służb kontrolnych - ocenia branża.

21 września br. mija termin wniesienia przez firmy paliwowe zabezpieczenia finansowego w wysokości 10 mln zł, które należy złożyć w Urzędzie Regulacji Energetyki wraz z wnioskiem o koncesję na obrót paliwami z zagranicą.
To najnowsza zmiana w prawie energetycznym, mająca służyć walce z szarą strefą na rynku paliwowym. Z uwagi na koncentrację nieprawidłowości przede wszystkim na rynku oleju napędowego, a także na rozdrobnienie firm w segmencie gazu płynnego, z obowiązku składania zabezpieczenia zwolnione zostały firmy działające w branży LPG, jako że dla wielu z nich kaucja w takiej wysokości byłaby nie do przeskoczenia.

Z kolei w przypadku firm handlujących z zagranicą paliwami tradycyjnymi, 10 mln kaucji z pewnością nie będzie przeszkodą w kontynuowaniu działalności - oceniają przedstawiciele branży. Niestety, dotyczy to również firm działających w szarej strefie.

- Oczywiście jest nadzieja, że ta regulacja w jakiś sposób zniechęci do działania na granicy prawa mniejsze podmioty z tego sektora, ale nie ma co liczyć na to, że odstraszy największych spośród nieuczciwych graczy, którym ta działalność przynosi milionowe zyski - przekonuje Krzysztof Romaniuk, dyrektor ds. analiz rynku paliw w Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

Według niego trzeba pamiętać, że kaucja ma być zabezpieczeniem powstałych albo mogących powstać należności przedsiębiorcy wobec skarbu państwa, z tytułu zobowiązań podatkowych oraz opłat i kar. Tyle że aby takiego przedsiębiorcę pociągnąć do odpowiedzialności i wykorzystać złożoną kaucję na poczet niezapłaconych podatków czy kar, trzeba najpierw udowodnić mu winę.

- Dlatego tak naprawdę kluczowym elementem skuteczności systemu przeciwdziałania szarej strefie będzie efektywność działania służb kontrolnych, do której do tej pory można było mieć sporo zastrzeżeń - przekonuje dyrektor Romaniuk.

Przedstawiciele branży oceniają, że możliwości zmian prawa w zakresie zaostrzenia walki z szarą strefą zostały już wykorzystane, teraz priorytetem powinna być większa skuteczność i koordynacja działań poszczególnych służb kontrolnych, w tym kontroli skarbowej, Inspekcji Handlowej, policji itp.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP