Paliwa na stacjach coraz tańsze

Paliwa na stacjach coraz tańsze
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sytuacja na rynku paliw jest, z punktu widzenia kierowców, korzystna. Kolejny tydzień z rzędu notujemy obniżki cen benzyny i oleju napędowego.

Średnia cena litra popularnej benzyny bezołowiowej 95 kształtuje się na poziomie 4,32 zł, co oznacza spadek w ujęciu tydzień do tygodnia o około 4 grosze na litrze. Mniejsze wahania cen, ale także w dół, notujemy w przypadku oleju napędowego, którego cena spadła o około 2 gr/l i wynosi około 3,69 zł/l.

W krajowych rafineriach hurtowe ceny benzyny w okresie od 25 września do 2 października wzrosły od 27 do 33 PLN na metrze sześciennym, podczas gdy oleju napędowego o 73 PLN na metrze sześciennym. Warto odnotować, że ceny diesla wzrosły do poziomy w początku września, natomiast ceny benzyny są o 100 PLN/ 1000 l niższe.

Potwierdza to fakt, że jesteśmy w takim momencie, kiedy zacznie spłaszczać się różnica między cenami benzyny i oleju napędowego Posezonowy spadek cen benzyn będzie kontynuowany w kolejnych tygodniach , natomiast ceny olejów początkowo ustabilizują się, a w połowie października mogą zacząć rosnąć. Ostatecznie wpływ na ceny olejów przed końcem roku będzie miała pogoda na półkuli północnej. Jeśli temperatury powietrza będą się kształtowały poniżej normy, to będzie oznaczało wyższy popyt na oleje, a co za tym idzie także wyższe ceny.

Ceny ropy kończą ostatni tydzień na plusie. Kluczowa dla poziomu cen była środowa sesja, kiedy notowania listopadowych kontraktów na ropę WTI osiągnęły poziom 70$. Motorem napędowym zwyżkowej tendencji cen okazały się zwyżki cen produktów gotowych po wzroście konsumpcji ropy w USA i mniejszym od oczekiwań spadku PKB.

Opublikowane w środę dane makro z USA nie były jednoznaczne w interpretacji, mimo to ceny ropy wzrosły co dobrze wróży dla prowzrostowych perspektyw rynku. Zatrudnienie w sektorze prywatnym w USA spadło we wrześniu o 254 tys. wobec oczekiwań spadku 200 tys. Raport ADP okazał się gorszy od oczekiwań i ewidentnie ukazuje trudną sytuację na rynku pracy. W sierpniu zatrudnieniu w USA spadło o 298 tys. Natomiast amerykański PKB w II kwartale tego roku spadł o 0,7% przy oczekiwanym spadku 1,2%.W I kwartale tego roku gospodarka amerykańska skurczyła sie aż o 6,4% r/r

W tygodniu kończącym się 25 września amerykańska konsumpcja produktów ropopochodnych wzrosła 2,8% do poziomu 18,9 mln bbl/d przede wszystkim w wyniku nieoczekiwanego wzrostu popytu na benzyny do poziomu 9,12 mln bbl/d (0,34 mln bbl/d). Po stronie zapasów nie obserwowaliśmy dużych nieoczekiwanych zmian. Zapasy ropy i destylatów wzrosły odpowiednio o 2,8 i 0,3 mln bbl, rezerwy benzyn zmniejszyły się o 1,6 mln bbl.

Piątkowy poziom zamknięcia będzie uzależniony od publikowanych dzisiaj danych z rynku pracy w USA.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Paliwa na stacjach coraz tańsze

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!