Paliwa: podwyżki cen wydają się nieuniknione

Paliwa: podwyżki cen wydają się nieuniknione
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Początek obecnego tygodnia minął dość spokojnie na stacjach paliw w Polsce, ceny nie zmieniły się zbytnio w porównaniu z poprzednim. W związku ze skokowymi podwyżkami w hurcie, jakie oglądamy od tygodnia, trzeba jednak nastawić się na ruch w górę w nadchodzących dniach.

W tym tygodniu, w stałych notowaniach cen paliw na stacjach w Polsce, jakie regularnie prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, przeciętna ogólnopolska cena benzyny 95 to 4,59 zł/l, czyli tyle samo co w poprzednim notowaniu. Olej napędowy i autogaz podrożały o symboliczny grosz, odpowiednio do poziomów 4,40 zł/l i 2,30 zł/l.

Najtaniej benzynę kupować można obecnie w województwie śląskim, najwięcej zapłacimy za nią zaś na stacjach w opolskim. Dokładnie taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku oleju napędowego. Dla autogazu najniższe ceny występują w województwie łódzkim, najwyższe natomiast w zachodniopomorskim.

Ostatni tydzień był wyjątkowo niekorzystny z punktu widzenia rozwoju cen paliw w Polsce. Na międzynarodowych rynkach drogie są wciąż ropa naftowa i paliwa gotowe, a jednocześnie słabła polska złotówka. Na świecie ropa i paliwa wyceniane są w dolarach, zatem gdy polskie firmy produkujące oraz importujące produkty naftowe chcą dostosować swoje cenniki do trendów i tendencji globalnych muszą uwzględnić kurs. Ten kurs słabnie, więc automatycznie były dwa jednoczesne czynniki popychające w górę cenniki hurtowe. Detal – czyli stacje paliw – to pochodna hurtu. Tydzień temu cena wyjściowa netto za 1000 l. benzyny 95 w PKN Orlen wynosiła 3,48 zł/l, dziś jest to już 3,73 – wzrost wyniósł 25 gr. Dla oleju napędowego było 3,31 zł/l, jest 3,57 zł/l. Skala wzrostu jest zatem podobna jak dla benzyny. Operatorzy stacji paliw nie będą w stanie wziąć na siebie skutków tego ruchu, bo oznaczałoby to (przy zachowaniu obecnych poziomów cen) że nie zarabiają. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na handel paliwami w Polsce są obecnie występujące w niektórych regionach utrudnienia logistyczne z transportem, w związku z pojawieniem się zimy i komplikacjami komunikacyjnymi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Paliwa: podwyżki cen wydają się nieuniknione

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!