XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Paliwa ponownie drożeją

Paliwa ponownie drożeją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Krótkotrwałe okazały się spadki cen paliw na stacjach jakie odnotowaliśmy w ostatnim tygodniu września. Pierwsze dni października upłynęły pod znakiem wzrostu cen, zarówno na rynku hurtowym jak i detalicznym.

Od 1 do 8 października hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 wrosły odpowiednio o 88 PLN/1000 l w Orlenie i o 93 PLN/1000 l w Lotosie. Cena Eurosuper 95 w obu rafineriach wynosi 3 468 PLN za metr sześcienny. W analizowanym okresie ceny oleju napędowego wzrosły w Orlenie o 90 PLN/1000 l, do poziomu 3 362 PLN/1000l, a w Lotosie o 67 PLN/1000 l, do poziomu 3 339 PLN/1000 l. Najmniejszą skalę wzrostu odnotowaliśmy w przypadku oleju opałowego lekkiego, który podrożał o 30 - 32 PLN/1000 l.

Skala podwyżek na rynku hurtowym po części tłumaczy ostatnie korekty cen na stacjach, ale jednocześnie podtrzymuje ryzyko dalszych kilkugroszowych podwyżek cen detalicznych. Na większości stacji w kraju, niezależnie od operatora odnotowaliśmy zmiany cen paliw w górę.

Średnio w skali całego kraju odnotowaliśmy podwyżki w wysokości 4 gr/l dla benzyny Eurosuper 95 i oleju napędowego, o 3 gr/l zdrożała benzyna Superplus 98, natomiast za litr LPG płacimy średnio 2 grosze więcej niż przed tygodnie. Analiza zmian cen w poszczególnych regionach wykazuje dość duże zróżnicowanie skali podwyżek, która sięga do 6 - 7 groszy na lirze benzyny (województwa: lubuskie, podkarpackie, warmińsko mazurskie) i 5 - 6 groszy na lirze oleju napędowego ( województwa: opolskie, śląskie), podczas gdy w niektórych województwach ceny pozostały jeszcze na poziomie w końca września lub wzrosły jedynie o 1 gr/l ( województwa: dolnośląskie, pomorskie, zachodniopomorskie).

Mijający tydzień na rynku ropy naftowej upłynął z jednej strony pod znakiem ustanowienia nowych maksimów, z drugiej wyhamownia tempa zwyżek cen ropy. Listopadowa seria kontraktów na ropę Brent w Londynie zdołała osiągnąć rejon 86 USD, który na chwilę obecną jest silnym poziomem oporu, tak więc w końcówce tygodnia obserwujemy realizację zysków i powrót cen ropy Brent w okolice 82-83 USD. Pierwsze silne poziomy wsparcia na których spadki cen ropy mogą wyhamować znajdują się w okolicach 80USD.

Głównym czynnikiem determinujących kierunek ruchu cen ropy pozostaje kurs dolara. W sytuacji kiedy para EUR/USD nie zdołała przekroczyć poziomu 1,40 i rynek cofnął się do 1,39 na rynku ropy naftowej natychmiast zobaczyliśmy spadki a wszystko to w cieniu danych makro i spekulacji o tempie wzrostu światowej gospodarki a co za tym idzie konsumpcji paliw. Na największym rynku naftowym - USA- wyraźnie widać mniejszą konsumpcję. Popyt na produkty ropopochodne spadł w minionym tygodniu aż 6,4% do poziomu 18,45 mln bbl/d i jest najniższy od ponad 6 miesięcy. Na niskim poziomie jest również konsumpcja benzyn. Zmniejszyła się ona w minionym tygodniu ponad 5% i jest na poziomie z marca tego roku. Udział konsumpcji benzyn na rynku amerykańskim w ogólnym zużyciu paliw na tym rynku sięga 45%. Na USA przypada również 36% udział w ogólnoświatowej konsumpcji benzyn.

Amerykańskie zapasy ropy wzrosły 3,09 mln bbl do poziomu 360,948 mln bbl przy czym skala spadku produkcji i przerobu ropy była wyższy niż skala spadku importu ropy, co właśnie pozwoliło na odbudowanie rezerw ropy. Spadły natomiast zapasy benzyn (2,6 mln bbl) i destylatów (1,1 mln bbl) czego można było oczekiwać po sezonie przestojów remontowych i mniejszej produkcji. Poziom mocy przerobowych amerykańskich rafinerii spadł do 83,1% i jest najniższy od marca tego roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Paliwa ponownie drożeją

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!