Paliwa: wielkie kłopoty małych stacji

Paliwa: wielkie kłopoty małych stacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dostosowanie stacji paliw do norm, które wejdą w życie w 2008 r. to koszt 2,4 mld zł. Masakra. Ale też szansa dla... Lotosu i Orlenu.

Tylko 33 proc. zbiorników paliwowych w Polsce spełnia wymogi ekologiczne, które - zgodnie z rozporządzeniem resortu gospodarki - będą obowiązkowe dla wszystkich od 1 stycznia 2008 r. Chodzi o konieczność posiadania odpowiednich zabezpieczeń zbiorników na paliwo, co w skali całego rynku wymaga dodatkowych 2,4 mld zł nakładów - napisał "Puls Biznesu".

Operatorzy oczekują od Ministerstwa Gospodarki (MG) wydłużenia terminu o pięć lat. Resort upiera się przy pierwotnej dacie.

Zdaniem MG, właściciele stacji mieli aż 11 lat na modernizację obiektów. Przypominać im miały o tym trzy odrębne rozporządzenia: z 1996 r., 2000 r. i 2005 r.

Decyzję o ewentualnym pójściu na rękę stacjom minister uzależnia od opinii szefa resortu środowiska na temat wpływu niezmodernizowanych stacji na zanieczyszczenie środowiska. Pisemne pytanie w tej sprawie Grzegorz Woźniak, minister gospodarki, wysłał 30 kwietnia 2007 r. Do tej pory nie dostał odpowiedzi. Czas ucieka - napisał "PB".

Stronę małych stacji benzynowych trzyma twardo Polska Izba Paliw Płynnych (PIPP).

- Większość stacji paliw budowano w latach 90., a zbiorniki paliwowe amortyzuje się przez 40 lat. Nie ma sensu ich wymieniać, skoro będą sprawne jeszcze kilkanaście lat. W takich krajach Unii Europejskiej jak Niemcy modernizacja stacji trwa od 1968 r., a są jeszcze obiekty nią nieobjęte - Halina Pupacz, prezes PIPP, wylicza argumenty przynajmniej za wydłużeniem terminów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Paliwa: wielkie kłopoty małych stacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!