XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pawlak: MOL mógłby wziąć udział w prywatyzacji Lotosu, nie sądzę, żeby chciał Możejki

Pawlak: MOL mógłby wziąć udział w prywatyzacji Lotosu, nie sądzę, żeby chciał Możejki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że udział koncernu naftowego MOL w prywatyzacji Lotosu "nie przekraczałby możliwości" węgierskiej spółki. Nie spodziewa się on, żeby węgierski koncern naftowy MOL chciał kupić rafinerię PKN Orlen w Możejkach. Uważa też, że współpraca węgierskich firm z Orlenem i Lotosem może być "obiecująca".

Tematy te Pawlak poruszył podczas poniedziałkowego spotkania z prezesem MOL Zsoltem Hernadim w Budapeszcie.

Pawlak spotkał się też m.in. z wicepremierem, ministrem administracji publicznej i sprawiedliwości Węgier Tiborem Navracsicsem.

"Jeśli chodzi o prywatyzację Lotosu to tutaj mamy takie sprzeczne sygnały. Pan Minister (Skarbu Aleksander - PAP) Grad chce sprzedać, pan premier Tusk powiedział, że dopiero w 2012 roku. Więc jestem w pewnym kłopocie. (...) Ale niewątpliwie potrzebny jest tam partner, który ma zasobny dostęp do surowców. Akurat MOL i Lotos miałyby podobne parametry, choć MOL poszedł dużo dalej jeśli chodzi dostęp do złóż. Więc wszystko jest możliwe" - powiedział w poniedziałek Pawlak dziennikarzom.

"To nie jest duży pakiet. To jest gdzieś 700 mln euro. Więc to nie jest coś, co by przekraczało możliwości takiej firmy jak MOL" - mówił o ewentualnej prywatyzacji Lotosu. Podkreślił jednak, że decyzja będzie należała do węgierskiej spółki.

"Podejmujemy tutaj taką też misję, aby zachęcić węgierskie firmy do współpracy w ramach inicjatywy, którą podjęły polskie firmy w regionie. To znaczy Central Europe Energy Partners, tak aby tworzyć współpracę firm energetycznych z sektora nafty, gazu i elektryczności, która by zmierzała do tego, aby promować dobre dla regionu rozwiązania w Unii Europejskiej" - zaznaczył.

30 października resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 53 proc. akcji Grupy Lotos. Zaproszenie skierował głównie do tych podmiotów, które prowadzą działalność w sektorze górnictwa ropy naftowej. Inwestorom, którzy zgłoszą zainteresowanie kupnem akcji Grupy Lotos, od 15 grudnia do 31 stycznia 2011 roku ma być udostępnione memorandum informacyjne. Inwestorzy, którzy odbiorą memorandum, będą mieli czas do 4 lutego 2011 roku na złożenie pisemnych ofert.

W grudniu premier Donald Tusk, odnosząc się do zainteresowania Rosjan tą spółką, zaznaczył, że w sprawie kupna Grupy Lotos będą brane pod uwagę wszystkie oferty, ale nie należy spodziewać się jakiejkolwiek decyzji przed 2012 r.

O zainteresowaniu koncernów z Rosji udziałem w prywatyzacji Grupy Lotos mówił podczas wizyty w Warszawie prezydent Dmitrij Miedwiediew. Rosyjskie media podały też, że dwa koncerny naftowe z Rosji, Rosnieft i Gazprom Nieft, mogą wspólnie złożyć ofertę kupna Grupy Lotos.

Pawlak odniósł się także do sprzedaży rafinerii Orlen Lietuva w Możejkach.

"Myślę, że prezes Hernadi nie jest tak szalony, żeby wchodzić w taki niestety mało efektywny biznes. Widzimy, że tam (w Możejkach - PAP), jak się zepsuje rurociąg, to 3-4 lata nie można tego naprawić. (...) Nie sądzę, żeby tego typu zamiary były. Ale niewątpliwie współpraca węgierskich firm, MOL z Orlenem, Lotosem może być obiecująca" - powiedział wicepremier.

PKN Orlen kupił litewską rafinerię po 1,5-rocznych negocjacjach pod koniec 2006 roku. W rywalizacji o udziały polska spółka pokonała m.in. rosyjsko-brytyjskie konsorcjum TNK-BP, rosyjsko-amerykańskie konsorcjum Łukoil-ConoccoPhilips oraz kazachski KazMunaiGaz.

PKN Orlen przejął kontrolny pakiet akcji litewskiej rafinerii Możejki w połowie grudnia 2006 r. - od Yukos International UK B.V. 53,70 proc. zakładu za 1,49 mld USD, a od rządu Litwy - 30,66 proc. za ponad 852 mln USD. W uroczystym sfinalizowaniu transakcji z litewskim rządem brał udział ówczesny premier Jarosław Kaczyński.

Na rentowność spółki wpływają problemy logistyczne. W 2006 roku rosyjski Transnieft zawiesił dostawy ropy do rafinerii w Możejkach, tłumacząc to awarią na odcinku ropociągu "Przyjaźń", którym rosyjska ropa płynęła do przejętej przez Orlen rafinerii. W związku z tym, ropa do rafinerii Orlen Lietuva jest dostarczana tankowcami i koleją. Ponadto w 2008 r. państwowe Koleje Litewskie rozebrały, a obecnie zwlekają z odbudową, część torów na trasie umożliwiającej krótszy i tańszy transport paliw z rafinerii w Możejkach.

W lutym br. prezes PKN Orlen Jacek Krawiec podkreślał, że zarząd spółki jeszcze w tym roku chce rozwiązać kwestię Możejek; nie wykluczył wówczas uzyskania w przyszłości partnera strategicznego dla rafinerii.

W grudniu br. dyrektor wykonawczy ds. strategii i zarządzania projektami w PKN Orlen Andrzej Kozłowski poinformował PAP, że decyzja w sprawie przyszłości rafinerii Orlenu w Możejkach może zapaść w lutym 2011 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: MOL mógłby wziąć udział w prywatyzacji Lotosu, nie sądzę, żeby chciał Możejki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!