Pawlak: polskie gorzelnie słabe konkurencyjnie

Pawlak: polskie gorzelnie słabe konkurencyjnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przyczyną złej sytuacji polskich gorzelni jest ich słaba pozycja konkurencyjna wynikająca z wysokich kosztów produkcji spirytusu. Przenoszą się one bezpośrednio na cenę oferowanego surowca - powiedział serwisowi portalspozywczy.pl wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

- W efekcie bioetanol produkowany z takiego surowca nie znajduje nabywców, ponieważ krajowi producenci paliw wybierają produkt najtańszy. Są to działania całkowicie uzasadnione, a wręcz wybór ofert droższych byłby niezgodnym z prawem działaniem na szkodę spółek. Natomiast ewentualny zakup przez te podmioty droższego bioetanolu spowodowałby wzrost cen paliw, a w konsekwencji negatywne skutki dla gospodarki - podkreślił wicepremier.

Waldemar Pawlak stwierdził, że działalność krajowych producentów paliw w tym PKN Orlen będzie weryfikowana przez Urząd Regulacji Energetyki.

Gorzelnicy oskarżają PKN Orlen o dumping. Rocznie Orlen dolewa do swojej benzyny ok. 115 mln litrów bioetanolu. Raz na pół roku ogłasza aukcję internetową na zakup dużej partii. W pierwszym półroczu koncern kupił w przetargu bioetanol po cenie 2,48 zł/l - 2,52 zł/l. W przetargu na II półrocze wygrały firmy, które zaoferowały cenę 1,89 zł/l - 1,92 zł/l.

Oficjalne wyniki do dziś nie zostały jednak ogłoszone. Związek Gorzelni Polskich zażądał unieważnienia postępowania. Według niego wyłonione w przetargu firmy zaoferowały ceny dumpingowe, a wśród zwycięzców znalazł się pośrednik z kraju spoza UE (Szwajcaria).

Ryszard Wojtasiewicz, prezes Związku Gorzelni Polskich, postulował o przeniesienie przyznawanych środków z ulgi akcyzowej dla rafinerii i importerów paliw na krajowych producentów biokomponentów. Takie rozwiązanie - jego zdaniem - przyczyni się do uratowania potencjału polskich gorzelni rolniczych i stymulacji produkcji rolnej w odniesieniu do uprawy roślin energetycznych.

Waldemar Pawlak podkreślił, analizując problem gorzelni rolniczych, że w dalszej perspektywie obecnie produkowany bioetanol zostanie zastąpiony przez bioetanol wytwarzany w technologii tzw. drugiej generacji na bazie lignocelulozy. - Zaznaczenia wymaga, że specyfiką polskiej branży gorzelniczej jest występowanie dużej liczby małych instalacji, które nie są w stanie konkurować z dużymi podmiotami - dodał.

Cecha ta - jego zdaniem - odróżnia krajowy sektor produkcji spirytusu surowego od jego odpowiedników w innych państwach Unii Europejskiej. Zaznaczył, że dodatkowym utrudnieniem dla funkcjonowania gorzelni w Polsce jest import bioetanolu z krajów trzecich np. Brazylii czy Pakistanu, które ze względu na warunki klimatyczne mogą wytwarzać bioetanol znacznie taniej niż państwa europejskie.

Pawlak podkreślił, że resort gospodarki na forum Unii Europejskiej prowadzi działania zmierzające do poprawy konkurencyjności bioetanolu produkowanego z krajowych surowców. - Polska jest przeciwna dopuszczeniu importu bioetanolu z krajów trzecich - dodał.

Jednocześnie w związku z sygnałami zgłaszanymi przez Związek Gorzelni Polskich dotyczących obecnego systemu wsparcia dla producentów paliw, wicepremier postanowił dokładnie przeanalizować ten problem. Ministerstwo gospodarki, wspólnie z resortem finansów i rolnictwa rozpatruje zaproponowaną przez ZGP możliwość przeniesienia środków ze zwolnień akcyzowych na bezpośrednie dopłaty dla wytwórców biokomponentów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: polskie gorzelnie słabe konkurencyjnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!