Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pawlak: rozwój gospodarczy zwiększa bezpieczeństwo energetyczne

Autor: wnp.pl, MG
21-02-2010 14:11

W opinii wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, polskie firmy sektora energetycznego zdały egzamin z zaradności w dobie światowego kryzysu, który nie oszczędził również tej branży.

- W energetyce najważniejsza jest efektywność, zbudowana na współpracy wielu podmiotów. Długotrwałe mechanizmy kooperacji przynoszą więcej korzyści niż doraźne, krótkoterminowe rozwiązania oparte na konfrontacji – powiedział wicepremier Pawlak podczas międzynarodowej konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne Europy Północnej”, która odbywała się w dniach 18-20 lutego br. w Gdańsku.
- Biorąc pod uwagę trudną sytuację rynkową, z tym większym uznaniem podchodzę do realizowanego przez Grupę Lotos programu inwestycyjnego 10+ - powiedział wicepremier. - Program 10+ oznacza zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz ogromne korzyści dla środowiska – podkreślił. Celem projektu jest wzrost zdolności produkcyjnych spółki do 10,5 mln ton ropy naftowej rocznie.

Wicepremier przypomniał również o niepokojących szacunkach Międzynarodowej Agencji Energetycznej, zgodnie z którymi między październikiem 2008 r. a wrześniem 2009 r. zrezygnowano z realizacji ponad 20 dużych projektów w sektorze naftowym. - Przyczyną była słaba kondycja światowej gospodarki, niska cena ropy naftowej i mniejsze zapotrzebowanie na produkty rafineryjne – zauważył. W ocenie ministra gospodarki, niezbędne jest podjęcie wysiłków, które przyczynią się do rozwoju tego sektora, a polskim przedsiębiorstwom ułatwią dostęp do złóż surowców za granicą, głównie w regionie Morza Bałtyckiego i Północnego.

Wymieniając kluczowe projekty branży energetycznej, Wicepremier Pawlak wspomniał m.in. o planach Grupy Kapitałowej PERN - Projektowana na Pomorzu inwestycja w podziemne magazyny ropy naftowej i paliw wpisuje się w założenia „Polityki energetycznej Polski do 2030 r.” – zaznaczył. – Ponowny wzrost zapotrzebowania na ropę naftową wymaga kontynuowania inwestycji w kluczowych elementach tego sektora, a więc zarówno w zakresie wydobycia, przerobu, jak i magazynowania - podsumował.

Na zakończenie, wicepremier omówił główne wyzwania stojące przed polską energetyką. Szczególny nacisk położył na trzy podstawowe założenia: poprawę efektywności energetycznej, wzrost bezpieczeństwa dostaw oraz dywersyfikację struktury wytwarzania i dostaw energii. – Zależy nam na ograniczeniu uzależnienia Polski od importu gazu ziemnego, ropy naftowej i paliw płynnych z jednego kierunku – podkreślił.

NA GIEŁDZIE

Grupa Lotos SA [LTS]

kurs:

39.14 PLN 0.11 (0.28%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP