XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pawlak: zapasy ropy powinny być przeniesione do instytucji publicznych

Pawlak: zapasy ropy powinny być przeniesione do instytucji publicznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zapasy ropy powinny być przeniesione do instytucji publicznych, a koszty ich utrzymania nadal spoczywałyby na instytucjach komercyjnych - uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

"Ta propozycja ma charakter bardziej techniczny, niż materialny" -powiedział Pawlak w piątek na konferencji prasowej. Ocenił, że to przedsięwzięcie "istotnie poprawiłoby pozycję i płynność spółek paliwowych na rynku polskim i europejskim".

"Wówczas bilans spółek paliwowych będzie wyglądał zupełnie inaczej, ponieważ koszty utrzymywania rezerw będą kosztami bieżącej działalności; nie będzie natomiast dużego ryzyka przeszacowywania zapasów" - podkreślił wicepremier.

W środę wiceminister skarbu Krzysztof Żuk powiedział w TVN CNBC Biznes, że MSP liczy, iż w tym roku uda się rozwiązać kwestię finansowania obowiązkowych zapasów paliw i przejęcia tego obowiązku od spółek przez odpowiednią agendę nadzorowaną przez Skarb Państwa.

"Sądzę, że w tym roku ten problem może zostać rozwiązany, że znajdą się mechanizmy finansowania tego w tym roku" - mówił Żuk. "To działanie jest potrzebne i to rozporządzenie jest potrzebne, ale możliwości budżetu to jest druga kwestia. Zanim to rozporządzenie się pojawi, ten problem będzie musiał być rozwiązany przy udziale ministra finansów" - dodał wiceminister skarbu.

Zgodnie z ustawą z 16 lutego 2007 r. dotyczącą m.in. zapasów ropy, producenci i handlowcy są zobowiązani do tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ropy naftowej lub paliw.

Zapasy te tworzy się w wielkości odpowiadającej 76-dniowemu średniemu, dziennemu przywozowi ropy naftowej lub paliw lub produkcji paliw - z wyłączeniem gazu LPG.

Koszty tworzenia i utrzymywania zapasów obowiązkowych ponoszą producenci i handlowcy. Z kolei koszty tworzenia 14-dniowych zapasów państwowych ropy naftowej i produktów naftowych są finansowane z budżetu państwa (zapasy państwowe tworzy minister gospodarki). Minister gospodarki jest dysponentem zarówno zapasów obowiązkowych, jak i zapasów państwowych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pawlak: zapasy ropy powinny być przeniesione do instytucji publicznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!