Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PERN buduje magazyny, a rynek przestaje rosnąć

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
28-08-2012 11:56
PERN buduje magazyny, a rynek przestaje rosnąć
Fot. (mat. pras. PERN Przyjaźń)

Pomimo niepewnej sytuacji na rynku paliw w Polsce i w Europie PERN Przyjaźń nie zamierza zwalniać planów rozbudowy swoich baz naftowych. Do 2015 roku spółka planuje zbudować zbiorniki o łącznej pojemności prawie 800 tys. m sześc. Czy będzie zapotrzebowanie na te pojemności?

W tej chwili PERN dysponuje prawie 3 mln m sześc. pojemności magazynowej na ropę naftową w trzech bazach: Plebance pod Płockiem, Adamowie przy granicy z Białorusią i Gdańsku. Magazyny te pozwalają na bieżącą obsługę zapotrzebowania krajowych rafinerii oraz zachowanie pewnych rezerw na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.
- Pojemności magazynowe spółki są obecnie wykorzystywane w pełni. Naturalnie są pewne wahnięcia związane z wielkością dostaw od naszych wschodnich kontrahentów, co zresztą również ma wpływ na budowę nowych zbiorników do celów operacyjnych – mówi portalowi wnp.pl prezes PERN Przyjaźń Marcin Moskalewicz.

Obecnie trwa budowa dwóch stutysięczników w największej bazie firmy – Plebance pod Płockiem. Zbiorniki te mają zostać oddane do użytku w przyszłym roku. Trwają też prace projektowe dotyczące budowy dwóch kolejnych zbiorników po 100 m. sześc. w Gdańsku – te z kolei mają zostać zalane ropą w 2015 roku. – Po tych inwestycjach powierzchnia magazynowa PERN, nie licząc zbiorników w projektowanym Terminalu Naftowym w Gdańsku, będzie wynosiła więc ok. 3,4 mln m sześc. – informuje Moskalewicz.

W nowym terminalu, który PERN chce zbudować na terenie gdańskiego portu do 2015 roku, ma stanąć sześć kolejnych zbiorników, choć o mniejszej pojemności – 60 tys. m sześc. każdy, co da dodatkowe 360 tys. m sześc. magazynów na ropę. Oczywiście nie będą one pełniły takiej samej roli, co zbiorniki zlokalizowane na trasie przebiegu rurociągu Przyjaźń. Według zamiarów spółki nie mają one pełnić funkcji długookresowych magazynów a raczej pojemności przeładunkowych.

To jednak nie koniec planów inwestycyjnych PERN-u w zakresie pojemności magazynowych. Spółka prowadzi bowiem działania zmierzające do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla ok. 17 ha terenu przy swojej bazie pod Płockiem, na której będzie można wówczas kontynuować rozbudowę parku magazynowego.

Trzeba także pamiętać, że spółka wciąż myśli o budowie magazynów podziemnych na Pomorzu. Pierwotne szacunki mówiły o kilku a nawet kilkunastu milionach metrów sześciennych pojemności w kawernach solnych. PERN wspólnie z Lotosem analizują opłacalność projektu szukając jednocześnie potencjalnych partnerów, którzy byliby zainteresowani korzystaniem z tak dużych magazynów. Mówiło się choćby o zaangażowaniu NATO w ten projekt. Póki co jednak żadne wiążące decyzje nie zapadły a horyzont realizacji takiej inwestycji wykracz z pewnością poza rok 2020.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP