PERN łapie kontrakty i drugi oddech

PERN łapie kontrakty i drugi oddech
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Operator rurociągów dogadał się z grupą J&S oraz z kontrahentem Orlenu. I dobrze, bo ostatnio dostał zadyszki.

Tranzyt rosyjskiej ropy przez Naftoport to ważne źródło przychodów Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN) - pisze "Puls Biznesu". Niestety, pod koniec ubiegłego roku wygasła kilkuletnia umowa z firmą J&S Logistics, a PERN nie podpisało nowej na czas, co odbiło się na finansach spółki. W marcu, po zmianie zarządu, podjęto starania o nowe kontrakty.

— Po kilku miesiącach negocjacji udało nam się zwiększyć zredukowany znacząco w I kw. 2008 r. tranzyt ropy przez Naftoport. Jeszcze pod koniec kwietnia podpisaliśmy kontrakt z firmą KD Petrotrade FZE. Będziemy z nią współpracować do marca 2009 r. Zamierzamy jednak negocjować jej przedłużenie. Z kolei na początku lipca podpisaliśmy nową umowę z J&S Logistics oraz najważniejszą spółką tej grupy — Mercuria Energy Trading — informuje Krzysztof Spandowski, prezes PERN.

Nie ujawnia jednak szczegółów zawartych umów.

Nieco światła na kontrakt z KD Petrotrade ujawniła osoba zaangażowana bezpośrednio w negocjacje.

— Zgodnie z umową z PERN, ropę raz w miesiącu ma odbierać w Naftoporcie tankowiec zabierający od 80 do 100 tys. ton paliwa — informuje Janusz Szum, prezes firmy Bussines Consultant, doradzającej Petrotrade przy transakcji z PERN.

KD Petrotrade FZE, firma z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, to gracz znany w Polsce. W 2007 r. Orlen podpisał z nim długoterminową umowę na dostawy 2,4 mln ton ropy. Mimo „arabskiego” pochodzenia firmy w rzeczywistości zarówno do Płocka, jak i tranzytem przez Polskę płynie rosyjska ropa Rebco. W ubiegłym roku niektóre media (np. „Wprost”) pisały o niejasnym akcjonariacie KD Petrotrade FZE i rzekomych powiązaniach z ukraińskimi oligarchami. Zarówno Orlen, jak i PERN zapewniają, że to sprawdzony i rzetelny partner handlowy.

Ani przedstawiciele J&S Energy, ani spółki matki Mercuria nie chcieli komentować podpisanego kontraktu. Trudno im się dziwić. Dopiero co J&S Energy musiała zapłacić blisko 0,5 mld zł kary Agencji Rezerw Materiałowych i zrezygnować z planów debiutu na giełdzie.

Kilkumiesięczny brak możliwości tłoczenia rosyjskiej ropy tranzytowej był jednym z czynników wpływających na pogorszenie wyników PERN. Przychody z działalności operacyjnej do końca maja 2008 r. wyniosły 216,5 mln zł i były o 11,6 proc. niższe niż uzyskane przed rokiem. Od stycznia do maja ilość ropy, która popłynęła z Adamowa do Portu Północnego, była niższa w porównaniu z takim samym okresem 2007 r. o 1,5 mln ton, czyli prawie o 50 proc
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PERN łapie kontrakty i drugi oddech

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!