PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PERN poprawia wyniki finansowe

Autor: PAP
12-05-2015 09:12
PERN poprawia wyniki finansowe
Fot. (mat. pras. PERN)

Zysk netto Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" za pierwszy kwartał tego roku wyniósł 57,3 mln zł i był wyższy o 9 proc. w porównaniu z zyskiem netto za analogiczny okres 2014 r., który spółka wypracowała na poziomie 52,4 mln zł.

Przychody PERN z działalności operacyjnej w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2015 r. wyniosły ponad 160,3 mln zł, co oznacza wzrost o 6 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego, gdy wynik ten wyniósł 151,7 mln zł - poinformowała PAP we wtorek spółka.
"Ten wynik to efekt konsekwentnej realizacji naszej strategii, poszukiwania nowych źródeł dochodu, optymalizacji kosztów i utrzymującego się na stosunkowo wysokim poziomie transportu surowca systemem +Przyjaźni+" - ocenił prezes PERN Marcin Moskalewicz.

Z danych spółki wynika, że w pierwszym kwartale tego roku ilość przetłoczonej ropy naftowej zarządzanymi przez nią rurociągami osiągnęła poziom 11,3 mln ton, czyli była o 3 proc. wyższa od analogicznego okresu w 2014 r., gdy było to 11 mln ton surowca.

PERN jest jednoosobową spółka Skarbu Państwa, strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i należącą do tzw. infrastruktury krytycznej. Zarządza na terenie kraju siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,2 mln metrów sześc. Rurociągami naftowymi spółka tłoczy surowiec z Rosji - ok. 50 mln ton rocznie - do rafinerii PKN Orlen i Grupy Lotos oraz rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau.

W kwietniu PERN informował, że zysk netto za 2014 r. wyniósł tam 207,2 mln zł i był wyższy od uzyskanego rok wcześniej, gdy osiągnął on poziom 205,8 mln zł. W 2014 r. wzrosły też przychody ze sprzedaży spółki, które osiągnęły poziom 625 mln zł przy 608,4 mln zł w 2013 r.

W 2013 r. PERN rozpoczął na terenie Portu Gdańsk budowę pierwszego w kraju Terminalu Naftowego. To strategiczna inwestycja spółki, która ma zapewnić m.in. elastyczność dostaw ropy naftowej dla polskich i niemieckich rafinerii. Finalizacja pierwszego etapu inwestycji z przeznaczeniem na ropę naftową planowana jest po koniec 2015 r.

Terminal ma służyć do przeładunku i składowania ropy naftowej oraz paliw, a także produktów chemicznych. Jego budowa będzie realizowana w dwóch etapach. Trwający obecnie pierwszy obejmuje m.in. sześć zbiorników na ropę naftową o pojemności 62,5 tys. metrów sześc. każdy oraz infrastrukturę niezbędną do ich obsługi. Drugi etap zakłada budowę zbiorników o łącznej pojemności 325 tys. metrów sześc. do magazynowania produktów ropopochodnych, chemikaliów, paliwa lotniczego JET-A i biokomponentów. Do terminalu zostanie doprowadzona bocznica kolejowa. Wybudowana zostanie też stacja autocystern.

Realizacja całego przedsięwzięcia, czyli obu etapów, powinna zakończyć się w 2018 r. Łączny koszt gdańskiego terminalu PERN szacowany jest na ok. 826 mln zł.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 595 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP