PERN rozbuduje pompownie Odcinka Zachodniego rurociągu "Przyjaźń"

PERN rozbuduje pompownie Odcinka Zachodniego rurociągu "Przyjaźń"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) planuje rozbudowę pompowni Odcinka Zachodniego rurociągu "Przyjaźń", biegnącego z bazy ropy naftowej pod Płockiem do bazy w Schwedt (Niemcy). Celem jest zwiększenie wydajności i niezawodności tłoczeń.

Odcinkiem Zachodnim rurociągu "Przyjaźń", którym na terenie Polski zarządza PERN, tłoczona jest ropa naftowa z Rosji do rafinerii niemieckich PCK Raffinerie w Schwedt oraz Total Raffinerie Mitteldeutschland w Spergau.

PERN, odpowiadając na pytania PAP, poinformował w środę, że w ramach rozbudowy pompowni Odcinka Zachodniego na stacjach magistrali Góry, Kleczew i Tarnowo Podgórne zamontowane zostaną nowe agregaty. "Inwestycja ma być zakończona w bieżącym roku. Jej celem jest generalnie usprawnienie prac rurociągu na Odcinku Zachodnim, zwiększenie wydajności i niezawodności tłoczeń" - podkreśliła spółka. PERN zaznaczył jednocześnie, że efektem przedsięwzięcia ma być również obniżenie zużycia energii.

Spółka podała, że obecna przepustowość Odcinka Zachodniego rurociągu "Przyjaźń" na trasie: baza surowcowa w Płocku - baza ropy naftowej w Schwedt "w przyjętych analizach uwzględniających zakładane reżimy pracy pomp wynosi ok. 27 mln ton na rok".

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa, strategiczna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zarządza na terenie kraju siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów surowcowych, transportujących ropę naftową oraz paliwowych, a także bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,2 mln metrów sześc. Rurociągami naftowymi PERN tłoczy surowiec z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do dwóch rafinerii niemieckich w Schwedt i Spergau.

Biegnący przez Polskę i zarządzany przez PERN rurociąg "Przyjaźń" składa się z dwóch odcinków - Odcinek Zachodni magistrali jest przedłużeniem Odcinka Wschodniego o przepustowości 50 mln ton ropy naftowej rocznie, który łączy bazę spółki w Adamowie przy granicy z Białorusią z bazą surowcową pod Płockiem.

W ramach sieci rurociągów surowcowych spółka posiada też rewersyjny Rurociąg Pomorski, biegnący z bazy surowcowej pod Płockiem do bazy manipulacyjnej w Gdańsku, którym ropa naftowa transportowana może być w obu kierunkach, w tym do rafinerii Grupy Lotos oraz na eksport poprzez Naftoport. Przepustowość magistrali na trasie Płock-Gdańsk wynosi ok. 27 mln ton na rok, a w kierunku przeciwnym ok. 30 mln ton surowca rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!