PERN: sprzedaż Lotosu Rosjanom nie grozi przejęciem Naftoportu

PERN: sprzedaż Lotosu Rosjanom nie grozi przejęciem Naftoportu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ewentualne kupno 53 proc. akcji gdańskiego Lotosu przez podmiot rosyjski nie grozi przejęciem kontroli nad gdańskim Naftoportem i dostawami ropy drogą morską do rafinerii PKN Orlen - poinformował w poniedziałek PAP prezes PERN "Przyjaźń" Robert Soszyński.

"PERN posiada bowiem nie tylko pełną kontrolę nad gdańskim Naftoportem - 66,66 proc. akcji - ale także nad lądowymi szlakami dostaw surowca" - powiedział prezes PERN "Przyjaźń". Podkreślił jednocześnie, że "wobec pojawiających się projektów prywatyzacyjnych, PERN nie wyklucza jednak, że wystąpi z inicjatywą wykupienia akcji Naftoportu".

Według Soszyńskiego, ewentualne kupno 53 proc. akcji Lotosu przez podmiot rosyjski może w niewielkim stopniu wpłynąć na działalność gdańskiego Naftoportu i plany inwestycyjne w tej spółce. "Niezależnie bowiem od zmiany właściciela Lotosu, grupa PERN realizuje plany modernizacyjne Naftoportu, zwiększając w ten sposób możliwości przyjmowania surowca z morza, np. poprzez budowę nowego stanowiska. Pewne zmiany w działalności Naftoportu są naturalnie możliwe, będą jednak zależały od strategii zakupowej przyszłego właściciela (Lotosu - PAP)" - oświadczył Soszyński.

Z kolei biuro prasowe PKN Orlen pytane przez PAP o to, w jaki sposób ewentualne kupno 53 proc. akcji Lotosu przez podmiot rosyjski może wpłynąć na działalność płockiego koncernu, odpowiedziało, że spółka nie komentuje potencjalnej prywatyzacji Lotosu. "Kwestie związane z prowadzonym procesem sprzedaży udziałów mogą być komentowane tylko przez Ministerstwo Skarbu Państwa, które zna jego założenia i szczegóły" - podał płocki koncern.

Naftoport to spółka wykonująca przeładunki ropy i produktów ropopochodnych w Porcie Gdańskim, posiada stanowiska o zdolności przeładunkowej 34 mln ton rocznie. Klientami Naftoportu są m.in. rafinerie polskie: PKN Orlen i Grupa Lotos, a także rafinerie niemieckie: Mider w Spergau k. Leuny i Schwedt.

Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych Naftoport sp. z o.o. należy do grupy kapitałowej Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń". PERN posiada 66,66 proc. akcji gdańskiego Naftoportu, pozostałymi udziałowcami są: PKN Orlen (17,95 proc.), Grupa Lotos (8,97 proc.), Port Północny (3,85 proc.), Skarb Państwa (1,28 proc.) i J&S (1,28 proc.).

W sobotę Rada Polityczna PiS przyjęła uchwałę, w której sprzeciwia się sprzedaży akcji Lotosu Rosjanom. "Lotos to także port Gdański, Naftoport, który ma duże zdolności transportu morskiego paliw płynnych". "To zostaje przejęte w istocie przez Rosjan" - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Praktycznie rzecz biorąc to oznacza, że kontrola nad Orlenem także przechodzi tą metodą w ręce Rosjan. To jest działanie, które mam nadzieję będzie kiedyś ocenione przez odpowiednie trybunały" - oświadczył Kaczyński, przypominając, że Orlen łączy z Naftoportem rurociąg.

W grudniu 2010 r. prezes Soszyński w wywiadzie dla PAP zapowiedział, że w najbliższych dwóch latach PERN zamierza zwiększyć możliwości przesyłowe rurociągu północnego Płock-Gdańsk do ok. 32 mln ton rocznie, łącznie w obu kierunkach. Soszyński dodał wtedy, iż w przypadku, gdyby dostawy surowca drogą morską wykazywały tendencję wzrostową, nie jest wykluczone, że PERN zdecydowałby o budowie drugiej nitki rurociągu północnego. "Najbliższe dwa lata będą rozstrzygające dla tej kwestii. Zobaczymy, jaka będzie polityka eksportowa strony rosyjskiej po oddaniu systemu rurociągowego BTS-2, kto zostanie właścicielem Lotosu, wyjaśnią się również sprawy dotyczącego tego, jak bardzo będzie nasilał się proces wykorzystywania lekkiej ropy przez rafinerie polskie i niemieckie. Naszą rolą jest reagować na zmieniające się w czasie warunki" - zaznaczył Soszyński.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła również surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PERN: sprzedaż Lotosu Rosjanom nie grozi przejęciem Naftoportu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!