PERN szuka miejsce na bazę paliwową

PERN szuka miejsce na bazę paliwową
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nowy terminal powstanie na pewno. Nadal nie wiadomo jednak, czy na terenie Siarkopolu czy... Portu Gdańskiego. Z inwestycją trzeba ruszać już, szczególnie że Rosjanie rozbudowują Primorsk.

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN) zdecydowało o budowie nowej bazy magazynowo-przeładunkowej ropy naftowej i paliw jeszcze w 2006 r. Wydawało się także, że znana jest jej lokalizacja - na terenach Siarkopolu Gdańsk. PERN miał wykorzystać pod budowę ponad 50 ha w zamian - mówiąc w uproszczeniu - za uratowanie Siarkopolu przed bankructwem. Okazuje się jednak, że lokalizacja nie jest przesądzona - poinformował "Puls Biznesu".

- Pomysł alternatywny jest taki. Są trzy firmy potencjalnie chętne do wybudowania na terenie Siarkopolu elektrowni węglowej - Electrabel, Électricité de France oraz podmiot z Niemiec. Pieniądze, które Siarkopol uzyskałby z dzierżawy gruntów, można by przeznaczyć na budowę bazy na terenie Portu Gdańskiego. Wstępne, nieformalne rozmowy z tymi firmami już się odbyły. Jednak ostateczna decyzja leży w rękach skarbu państwa, właściciela Siarkopolu - wyjaśnia w "PB" osoba zaangażowana w projekt budowy bazy.

Zalety pierwszej lokalizacji są znane od dawna. Teren położony jest przy bocznicy kolejowej, niedaleko nadmorskich rurociągów paliwowych oraz Naftoportu. Zaletą drugiej jest położenie nad samym morzem, co ułatwiłoby rozładunek, oraz pieniądze z dzierżawy na realizację inwestycji.

Przedstawiciele PERN ostrożnie jednak komentują możliwość zmiany pierwotnej lokalizacji. - Niedługo PERN ma rozpocząć proces badania Siarkopolu pod kątem przyszłej inwestycji. Jeśli chodzi o drugą propozycję, to poza wstępnymi rozmowami żadna z firm nie złożyła konkretnej oferty. Także prace nad umieszczeniem bazy na terenie Siarkopolu są na tyle po wstępnym etapie, że zawsze można przejść do drugiej koncepcji. Tak czy inaczej, budowa bazy powinna zacząć się jak najszybciej, szczególnie w kontekście planów rozbudowy przez Rosjan bazy morskiej w Primorsku i coraz realniejszej groźby wstrzymania dostaw rurociągiem Przyjaźń - mówi w dzienniku Przemysław Wipler, szef rady nadzorczej PERN.

Tymczasem trwa zacieśnianie związków między PERN a Siarkopolem. Operator rurociągów podjął decyzję o udzieleniu mu 18 mln zł pożyczki. - Pieniądze mają zostać skonwertowane na większościowe udziały PERN w naszej spółce - informuje Krzysztof Spandowski, prezes Siarkopolu i były prezes PERN.

Na razie będą wykorzystane na restrukturyzację spółki. O pełnym wyjściu na prostą będzie jednak mógł mówić dopiero wówczas, gdy PERN wspólnie z Siarkopolem (bez względu na ostateczną lokalizację) wybudują bazę przeładunkowo-magazynową - czytamy w "Pulsie Biznesu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PERN szuka miejsce na bazę paliwową

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!