PERN uzgodnił z Transnieftem zasady współpracy

PERN uzgodnił z Transnieftem zasady współpracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" i rosyjski Transnieft podjęły wspólne ustalenia dotyczące wzajemnej standaryzacji dokumentacji obowiązującej w Polsce i Rosji w zakresie rozliczeń jakości i ilości ropy naftowej oraz zasad pomiaru jakości i ilości tego surowca, transportowanego ropociągiem "Przyjaźń.

Jak poinformował w poniedziałek PERN, szczegółowe uzgodnienia w sprawie technicznych aspektów współpracy z Transnieftem podjęto podczas spotkania wspólnej grupy roboczej obu spółek, które odbyło się 26 i 27 kwietnia.

W czasie tego spotkania uzgodniono m.in. techniczne aspekty funkcjonowania urządzeń służących do pomiaru jakości i ilości ropy naftowej w bazie PERN w Adamowie przy granicy z Białorusią - powołano zespół, który dokona oceny stanu technicznego i opracuje ewentualne kierunki modernizacji eksploatowanego od lat 90-tych XX wieku węzła pomiarowego.

Grupa robocza PERN i Transnieftu zdecydowała też o kontynuowaniu dalszej współpracy laboratoriów chemiczno-analitycznych w Adamowie i w rosyjskiej Unieczy, co służyć ma "bardziej precyzyjnemu monitorowaniu jakości ropy naftowej".

"Specyfika działalności obydwu firm wymaga ciągłej i systematycznej współpracy na poziomie specjalistów. Grupa robocza PERN-Transnieft spełnia pod tym względem ważną rolę" - podkreślił, cytowany w komunikacie, prezes PERN Marcin Moskalewicz.

PERN i Transnieft są największymi krajowymi operatorami rurociągu "Przyjaźń", którym transportowana jest ropa naftowa z Rosji do rafinerii w Polsce i w Niemczech, a także tranzytem przez gdański Naftoport - spółkę z grupy PERN - do innych odbiorców zagranicznych.

Memorandum "o wzajemnym zrozumieniu i współpracy w zakresie wymiany informacji" PERN i rosyjski Transnieft podpisały w Płocku we wrześniu 2009 r. Dokument przewiduje rozwijanie współpracy w zakresie wymiany informacji o transporcie ropy naftowej, w tym zwłaszcza "na wypadek pojawienia się sytuacji kryzysowej" w eksploatacji rurociągu naftowego "Przyjaźń", a także wymianę doświadczeń na temat funkcjonowania rurociągów polskich i rosyjskich.

Pierwsze spotkanie grupy roboczej PERN i Transnieft odbyło się w Moskwie pod koniec 2009 r., następne w październiku 2011 r. w Petersburgu, a ostatnie w w kwietniu, w Adamowie.

Umowa między PERN a Transnieftem, dotycząca istnienia wspólnej grupy roboczej obowiązuje do września 2012 r. i jeżeli żadna ze stron jej nie wypowie, to zgodnie z zapisami, przedłuża się ona automatycznie na następny rok.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!