PERN: wysokie temperatury nie wpływają negatywnie na tłoczenie ropy

PERN: wysokie temperatury nie wpływają negatywnie na tłoczenie ropy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wysokie temperatury powietrza nie wpływają negatywnie na tłoczenie ropy rurociągiem "Przyjaźń". Przeciwnie, wydajność magistrali może być obecnie wyższa niż w okresie zimowym - poinformowało PAP w środę Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN).

PERN, który zarządza na terenie Polski siecią magistrali transportujących ropę naftową z Rosji, podkreślił, iż jako podmiot o znaczeniu strategicznym, w tym dla bezpieczeństwa energetycznego państwa, nie podlega ograniczeniom w dostawach energii elektrycznej.

"Cała infrastruktura spółki działa normalnie, chociaż naturalnie pod wzmożonym nadzorem naszych służb, które częściej kontrolują szczegółowo wszystkie instalacje" - zapewnił PAP rzecznik PERN Roman Góralski. Jak zaznaczył, spółka ta "jako przedsiębiorstwo o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym dla bezpieczeństwa państwa nie podlega planom ograniczenia mocy".

Góralski wyjaśnił przy tym, że na szybkość tłoczenia ropy naftowej rurociągami wpływa jej lepkość, a ta jest tym niższa, im temperatura surowca jest wyższa. "Temperatura ropy naftowej w rurze wynosi dziś 19,5 st. C., gdy w zimie 5 do 6 st. C. Oznacza to, że wydajność rurociągu może być obecnie wyższa nawet o 7 proc. w stosunku do okresu zimowego" - dodał rzecznik PERN.

PERN jest jednoosobową spółka Skarbu Państwa, strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tłoczy ropę naftową z Rosji - ok. 50 mln ton rocznie - do rafinerii krajowych: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz dwóch rafinerii w Niemczech: PCK Schwedt i Mider Spergau. Spółka zarządza na terenie kraju siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,2 mln metrów sześc.

PERN znajduje się na liście podmiotów ujętych w rozporządzeniu Rady Ministrów z 4 października 2010 r. w sprawie wykazu przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.

We wtorek rząd przyjął rozporządzenie o ograniczeniach w dostarczaniu energii elektrycznej do odbiorców przemysłowych, którzy w umowach dystrybucyjnych mają określony poziom mocy umownej powyżej 300 kW, w okresie od 11 sierpnia do końca miesiąca. Chodzi m.in. o fabryki, huty i duże energochłonne zakłady przemysłowe. Ograniczenia nie obejmą odbiorców indywidualnych oraz szpitali, obiektów wojskowych i lotnisk.

Przyczyną wprowadzanych ograniczeń są panujące ostatnio wysokie temperatury powietrza i niskie stany wód w zbiornikach wodnych, w tym retencyjnych, co ogranicza skuteczne chłodzenie bloków energetycznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PERN: wysokie temperatury nie wpływają negatywnie na tłoczenie ropy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!