Perspektywy sektora rafineryjnego wciąż niewesołe

Perspektywy sektora rafineryjnego wciąż niewesołe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Według Departamentu Energii zapasy ropy w USA wzrosły czwarty tydzień z rzędu, tym razem o 2,9 mln baryłek w stosunku do zakładanego poziomu 1,5 mln baryłek. Rafinerie utrzymały co prawda poziom przerobu (wskaźnik CUR 84,1%), ale ponownie zwiększył się import surowca (o 1,6 proc.).

- Po kilku lepszych odczytach, ubiegły tydzień znowu przyniósł rozczarowujące dane z amerykańskiego rynku paliwowego. Dynamika popytu słabnie, a może to być jeszcze bardziej widoczne po rozpoczęciu sezonu transportowego, gdzie reakcja na wysokie ceny będzie wyraźniejsza (ograniczenie wyjazdów urlopowych). Nie buduje to optymistycznej perspektywy dla sektora rafineryjnego – komentuje Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Bank.

Wzrosły również zapasy średnich destylatów (o 0,7 mln baryłek), co wynika ze spadku popytu na te paliwa w relacji do zeszłego tygodnia o 3,6 proc. Dynamika konsumpcji w tej kategorii w ujęciu r/r dla miesięcznej średniej kroczącej wynosi 4,5 proc., ale tak znaczący wzrost to efekt uwzględnienia wysokiego odczytu sprzed 4 tygodni. Zdaniem analityka, jeśli popyt utrzyma się na bieżącym poziomie, to dynamika roczna spadnie w kolejnym tygodniu do zaledwie 0,7 proc.

W przypadku benzyny popyt obniżył się w relacji do ubiegłego tygodnia o 2,3 proc. i roczna dynamika ponownie jest ujemna (-0,1 proc.), podobnie jak dla paliw ogółem (popyt najniższy od listopada). Mało pocieszający w tym kontekście jest fakt spadku zapasów benzyny o 2,7 mln baryłek.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Perspektywy sektora rafineryjnego wciąż niewesołe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!