Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Petrolinvest bliżej przełomu na kazachskiej koncesji

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
22-03-2012 10:03
Petrolinvest bliżej przełomu na kazachskiej koncesji
fot. Fotolia

Petrolinvest w coraz większym stopniu skupia się na, ich zdaniem perspektywicznych, złożach łupkowych w Polsce. W efekcie w zakresie poszukiwania i wydobycia węglowodorów w Kazachstanie spółka skoncentrowała prace poszukiwawcze na kontrakcie OTG, który już w 2013 roku powinien przynieść znaczącą zmianę jakościową.

W 2011 roku Petrolinvest zakończył wiercenie odwiertu Shyrak-1, w którym uzyskał bardzo obiecujące wyniki. Pozwoliły one niezależnemu ekspertowi – McDaniel & Associates – zmienić szacunki prawdopodobieństwa sukcesu dla tej struktury, które zawierają się teraz w przedziale od 40 do 48 proc. w zależności od jej części (w raporcie z 2009 roku było one znacznie niższe i zawierały się w przedziale od 8 do 13 proc.). – Takie podniesienie prawdopodobieństwa sukcesu powoduje również, że zasoby perspektywiczne z uwzględnieniem tego parametru wynoszą aktualnie 135,1 milionów boe, co oznacza 4,5-krotny wzrost w stosunku do 2009 roku – informuje prezes Petrolinvestu Bertrand Le Guern.
Nowy raport McDaniel uaktualnia zasoby dla całego kontraktu OTG i w tym momencie wynoszą one 1909,2 mln boe zasobów perspektywicznych oraz 555,9 mln boe zasobów perspektywicznych z uwzględnieniem prawdopodobieństwa sukcesu.

- Uzyskanie znakomitych wyników w odwiercie Shyrak-1 w postaci silnych i stałych przypływów gazu, obecność w gazie kondensatu, bardzo wysokie ciśnienie, które w najniższej części odwiertu osiągnęło 1400 atm., powoduje, że spółka pod względem technicznym, a przede wszystkim biznesowym przestaje traktować Shyrak jako typowy obiekt poszukiwawczy i zaczyna postępować jak z odkrytym złożem gazowo – kondensatowym – stwierdza prezes Petrolinvestu. Według niego niezależne potwierdzenie nastąpi po uzyskaniu pozytywnych wyników opróbowania odwiertu, ale już teraz spółka uwzględnia takie założenie w trakcie przygotowań do opróbowania, planowania dalszych prac na strukturze oraz prowadząc rozmowy z potencjalnymi partnerami w sprawie przyszłego wspólnego zagospodarowania.

Także na Koblandach, innej strukturze na terenie koncesji OTG, prace poszukiwawcze przynoszą coraz lepsze efekty. – Koncern Total i firma geofizyczna PGS wykonały ponowne przetworzenie i reinterpretację danych sejsmicznych potwierdzając ogromny potencjał Koblandów i wyznaczyły optymalne miejsce dla odwiertu K-4 – informuje Bertrand Le Guern.

Potwierdzająca się, w toku prac na Shyrak i Koblandach bardzo wysoka perspektywiczność kontraktu OTG, przy równolegle dynamicznie rozwijającym się segmencie łupkowym, spowodowała, że Petrolinvest podjął decyzję o zbyciu mniejszych aktywów kazachskich takich, jak Emba i Profit.

- Kazachski kontrakt OTG pozostaje, obok gazu łupkowego, głównym projektem poszukiwawczym Petrolinvestu, w którym po zeszłorocznych wynikach odwiertu Shyrak-1, w 2013 roku powinny mieć miejsce znaczące zmiany jakościowe – podsumowuje Le Guern.

NA GIEŁDZIE

Petrolinvest SA [OIL]

kurs:

9.78 PLN 0.43 (4.60%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP