Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Petrolinvest odkrył złoże w Kazachstanie

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
24-08-2011 05:26

OilTechnoGroup, kazachska spółka prawa kontrolowana przez Petrolinvest, skutecznie zakończyła prace mające na celu przywrócenie równowagi ciśnień i ustabilizowanie odwiertu Shyrak 1 po wystąpieniu silnego i stałego dopływu gazu ziemnego z kondensatem. Dopływ miał miejsce z głębokości 6597,1 m, tj. w końcowej głębokości odwiertu.

- Wyniki przeprowadzonych badań, wcześniej obserwowane objawy oraz szczególnie te, występujące aktualnie wskazują na odkrycie złoża. Musi to jeszcze zostać potwierdzone opróbowaniem, nie mniej jednak, po zaobserwowaniu tak silnego przypływu gazu z kondensatem, wszystko wskazuje na to, że osiągnęliśmy sukces. Duża objętość struktury złożowej, brak siarkowodoru w gazie oraz duże ciśnienie złożowe dobrze rokują dla ekonomii wydobycia – skomentował prezes Petrolinvestu Bertrand Le Guern.
Wystąpienie przypływu gazu w sytuacji kiedy odwiert wypełniony był płuczką wiertniczą o ciężarze właściwym 1,77 g/cm3 świadczy o istnieniu bardzo dużego ciśnienia złożowego, parametru istotnego z punktu widzenia przyszłego wydobycia. Stały dopływ gazu ziemnego i kondensatu był tak duży, że zaszła konieczność jego separowania i spalania na flarze.

„W celu ustabilizowania odwiertu, w dniu 21 sierpnia br. wykonano operację wtłoczenia płuczki wiertniczej o większym ciężarze 1,9 g/cm3 w objętości równej pełnej pojemności odwiertu, dokonując tym samym usunięcia z odwiertu płuczki z gazem ziemnym i kondensatem. Po wykonaniu pełnego cyklu krążenia płuczki, wstrzymano okresowo cyrkulację i przy zamkniętej głowicy przeciwerupcyjnej dokonano kontrolnego pomiaru ciśnienia na wylocie odwiertu, notując wartość ciśnienia równą 104,3 atmosfery. Na tej podstawie ciśnienie złożowe na dnie odwiertu oszacowano na około 1360 atmosfer, a wymagany równoważący to ciśnienie ciężar płuczki na co najmniej 2,05 g/cm3” – czytamy w raporcie przygotowanym przez Petrolinvest.

W chwili obecnej trwa płukanie odwiertu przez separator i degazator, spalanie gazu ziemnego wraz z kondensatem oraz zwiększanie ciężaru płuczki wiertniczej do wymaganej, określonej wyżej wartości.

- Silny dopływ do odwiertu gazu z kondensatem, który miał miejsce w końcowej fazie prac wiertniczych potwierdza odkrycie złoża gazowo-kondensatowego. Jego niektóre parametry, które są już nam znane, to bardzo duża miąższość warstw nasyconych węglowodorami i niezwykle wysokie, wręcz niespotykane w basenie północno-kaspijskim ciśnienie złożowe. Na podstawie pomiarów geofizycznych przypuszczaliśmy, że warstwy podsolne są bardzo silnie szczelinowate i przepuszczalne, i ten przypływ gazu o wyjątkowej sile to potwierdza – powiedział Michał Myśliwiec, główny geolog Petrolinvestu.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Petrolinvest SA [OIL]

kurs:

9.35 PLN -0.13 (-1.37%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP