PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Petrolinvest też chce zarobić na łupkach

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
16-12-2010 13:36
Petrolinvest też chce zarobić na łupkach

Petrolinvest kupił 60 proc. udziałów w spółce Silurian Sp. z o.o., która będzie oferować unikalne na polskim rynku usługi związane z poszukiwaniem i wydobyciem gazu łupkowego. Oferta Siluriana skierowana będzie do koncernów posiadających koncesję na poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce i wychodzi naprzeciw ogromnemu zapotrzebowaniu na wysokiej jakości usługi wiertnicze w tym zakresie.

Silurian zamierza oferować podmiotom posiadającym koncesje poszukiwawcze gazu łupkowego pełną obsługę związaną z generalnym wykonawstwem, zarządzeniem projektem oraz prowadzeniem prac wiertniczych w fazie poszukiwania oraz w fazie eksploatacji gazu łupkowego w oparciu o własne urządzenia wiertnicze. Spółka prowadzić będzie działalność opierając się na sprawdzonych, amerykańskich technologiach i metodologiach wykonywania odwiertów poszukiwawczych i eksploatacyjnych gazu łupkowego.
Akwizycja Silurian jest elementem realizacji nowej strategii Petrolinvestu, w ramach której Petrolinvest będzie – oprócz głównej działalności polegającej na poszukiwaniu i wydobyciu ropy naftowej z posiadanych obecnie koncesji w Kazachstanie (w szczególności koncesji OTG) – rozwijać działalność w segmentach biznesowych dających stabilne i przewidywalne przychody i zyski.

"Zamiarem spółki jest dokapitalizowanie Silurian w miarę potrzeb finansowych podyktowanych rozwojem jej działalności oraz stopniem realizacji założonych wymiernych celów inwestycyjnych. Intencją stron jest przekształcenie Silurian w spółkę akcyjną, a następnie współdziałanie w celu wprowadzenia akcji do obrotu giełdowego na rynku NASDAQ w USA lub innym zagranicznym rynku regulowanym, w szczególności AIM (Londyn), TSX (Toronto) oraz rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Umowa reguluje ponadto zasady ładu korporacyjnego spółki Silurian oraz wzajemne relacje pomiędzy wspólnikami" - czytamy w komunikacie Petrolinvestu.

- Dzięki akwizycji Silurian, Petrolinvest wejdzie w bardzo perspektywiczny w Polsce segment biznesowy – świadczenia kompletu usług związanych z poszukiwaniem i eksploatacją gazu łupkowego. Znając ogromne zapotrzebowanie na te usługi wynikające z ponad 70 wydanych dotychczas koncesji poszukiwawczych, jestem przekonany, że będzie to dynamicznie rosnący biznes – powiedział Bertrand Le Guern, prezes Petrolinvest SA.

Petrolinvest nabywa 60% udziałów w Silurian od Wiesława Skrobowskiego, który jest inicjatorem i organizatorem tego przedsięwzięcia. Wiesław Skrobowski jest m.in. absolwentem MS Petroleum Geology University w Houston i przez wiele lat związany był z amerykańską branżą naftową. Pracował m.in. dla Digicon Geophysical oraz Exxon Production Research Co. Dla realizacji przedsięwzięcia pan Skrobowski zorganizował zespół wysokiej klasy specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie w branży naftowej i wiertniczej z pracy dla takich firm jak Texaco, Amoco, AGIP, Saipem (częśd koncernu ENI) oraz Parker Drilling.

- Chcemy rozpocząć kontraktowanie usług na przełomie marca i kwietnia 2011 roku i rozpocząć pierwsze prace wiertnicze własnym urządzeniem w 4 kwartale przyszłego roku. Do 2013 chcemy mieć 5 operujących w Polsce urządzeń wiertniczych dedykowanych pod projekty związane z poszukiwaniem gazu łupkowego – powiedział Wiesław Skrobowski, prezes Silurian Sp. z o.o.

NA GIEŁDZIE

Petrolinvest SA [OIL]

kurs:

8.59 PLN -0.44 (-4.87%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP