Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Petrolinvest z korzystnym wyrokiem sądu

Autor: wnp.pl (PA)
14-04-2014 13:06

11 kwietnia 2014 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku wydał korzystny dla Petrolinvestu wyrok w sprawie o stwierdzenie nieważności uchwały NWZA spółki ze stycznia 2012 roku.

Uchwała walnego dotyczyła emisji warrantów subskrypcyjnych, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego spółki, wyłączenia prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy oraz zmiany statutu spółki.
Sąd Apelacyjny, po rozpoznaniu apelacji spółki na wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 2 lipca 2013 roku, postanowił zmienić zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego poprzez oddalenie pozwu o stwierdzenie nieważności uchwały. Petrolinvest zapewnia, że orzeczenie jest prawomocne i wykonalne.

Petrolinvest od początku twierdził, że zarzuty wniesione przez akcjonariusza będącego osobą fizyczną są niezasadne. Według spółki podjęta przez NWZA uchwała jednoznacznie wskazywała, że podmiotami uprawnionymi do objęcia akcji serii E będą posiadacze wydanych przez spółkę warrantów subskrypcyjnych, które będą mogły być wydane i zamienione na akcje do końca 2016 roku. Spółka powoływała się na opinie prawników, że grono osób uprawnionych do objęcia akcji nie musi być wskazane imiennie, a wystarczy określenie pewnych istotnych cech osób obejmujących akcje np. „podmiotami uprawnionymi do objęcia akcji będą obligatariusze posiadający obligacje zamienne” lub „podmiotami uprawnionymi do objęcia akcji będą osoby posiadające wydane przez spółkę warranty subskrypcyjne”.

Petrolinvest przekonywał, że w praktyce obowiązującej na rynku kapitałowym, na etapie podejmowania przez akcjonariuszy uchwały o warunkowym podniesieniu kapitału bardzo często nie ma możliwości jednoznacznego wskazania podmiotów, którym wydawane będą w przyszłości obligacje zamienne, czy też warranty subskrypcyjne uprawniające do objęcia akcji.

Wszyscy doradcy prawni spółki oraz eksperci prawa handlowego jednoznacznie wskazywali w swoich opiniach na brak jakichkolwiek podstaw do uchylenia podjętej przez NWZA w dniu 31 stycznia 2013 uchwały, co potwierdził Sąd Apelacyjny w Gdańsku.

NWZA w styczniu 2012 r. uchwaliło warunkowe podwyższenie kapitału zakładowego spółki o kwotę do 600 mln zł. Uchwalenie nowego kapitału warunkowego miało pozwolić spółce na pozyskanie środków finansowych przede wszystkim w związku z koniecznością: zabezpieczenia środków finansowych na inwestycje, konsolidację oraz rozwój projektów związanych z gazem łupkowym i ropą łupkową; zapewnienia środków finansowych w celu dalszego rozwoju prac na strukturze Shyrak, w szczególności w zakresie przeprowadzenia opróbowania odwiertu i przystąpienia do przemysłowej eksploatacji węglowodorów; umożliwienia spełnienia warunków zawieszających umowy zawartej z francuskim koncernem Total, w sprawie wspólnych inwestycji na złożu Koblandy w ramach największej koncesji grupy Petrolinvest w Kazachstanie - OTG; zabezpieczenia potrzeb płynnościowych spółki w związku z redukcją jej zadłużenia oraz umożliwienia realizacji zobowiązań wobec podmiotów finansujących.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP