PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Petrolinvest z PGNiG poszuka ropy w Kazachstanie

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
25-11-2009 09:15
Petrolinvest z PGNiG poszuka ropy w Kazachstanie

Petrolinvest zawarł z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem S.A. ramową Umowę o Współpracy, określającą zasady współpracy w zakresie działalności poszukiwawczo-wydobywczej Grupy Petrolinvest, pozyskiwania nowych projektów oraz określającą warunki przyszłego objęcia udziałów w aktywach Petrolinvest lub akcji Petrolinvest przez PGNiG.

PGNiG, za określonym wynagrodzeniem, zobowiązał się do przedstawienia koncepcji prac geologicznych na obszarze objętym kazachskimi koncesjami Petrolinvestu oraz uzyskał zobowiązanie partnera do traktowania spółek z Grupy Kapitałowej PGNiG jako preferowanych wykonawców prac, przy uwzględnieniu właściwych przepisów prawa. W ramach tej koncepcji partnerzy podejmą wspólną decyzję o zakresie prac geologicznych, w tym - w szczególności o wykonaniu głębokiego odwiertu.
Obie strony podjęły zobowiązanie do wzajemnego informowania się, w zakresie dopuszczonym przepisami prawa, o planowanych przedsięwzięciach poszukiwawczo-wydobywczych w byłych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw oraz do podejmowania działań w celu zapewnienia współpracy przy takich przedsięwzięciach.

Współpraca będzie miała określone ramy instytucjonalne. Powołany zostanie czteroosobowy Komitet Sterujący, w którego skład wejdzie po dwóch przedstawicieli zarządów PGNiG i Petrolinvest. Powstanie również zespół do spraw zarządzania operacyjnego i realizacji współpracy (Komitet Operacyjny), przy czym PGNiG przysługiwać będzie prawo wskazania jego przewodniczącego. Ponadto Petrolinvest zapewni powołanie osoby wskazanej przez zarząd PGNiG do Rady Nadzorczej Petrolinvest.

Strony uzgodniły zasady, na jakich PGNiG przysługiwać będzie opcja nabycia akcji Petrolinvest lub aktywów Petrolinvest, w tym w szczególności przysługujące PGNiG prawo przystąpienia do negocjacji dotyczących nabycia w każdym czasie; obowiązek informowania PGNiG przez Petrolinvest o prowadzonych z innymi podmiotami rozmowach, dotyczących ich zaangażowania kapitałowego lub organizacyjnego w przedsięwzięcia poszukiwawczo-wydobywcze Petrolinvest, nabywania aktywów Petrolinvest lub nabywania akcji Petrolinvest; termin, w jakim PGNiG przysługuje prawo skorzystania z opcji nabycia aktywów Petrolinvest lub akcji Petrolinvest na warunkach nie mniej korzystnych niż proponowane przez Petrolinvest podmiotowi trzeciemu.

Petrolinvest zobowiązał się również do zapewnienia rozliczenia zobowiązań TOO Emba Jug Nieft wobec podmiotów z Grupy PGNiG w terminie do dnia 15 grudnia 2009 roku.

Zarząd Petrolinvest podkreśla, że zawarcie umowy z PGNiG stanowi otwarcie nowego etapu realizacji strategii projektu poszukiwawczo-wydobywczej w Kazachstanie. Współpraca z PGNiG zapewnia Petrolinvest wsparcie partnera branżowego i dostęp do wieloletniego doświadczenia Grupy PGNiG w zakresie działalności poszukiwawczej i wydobywczej w sektorze naftowo-gazowym oraz zaplecza organizacyjnego i kapitałowego Grupy PGNiG. Zawarcie umowy oznacza również, że narodowy operator, jakim jest PGNiG, uzyskał, oprócz kontroli operacyjnej, możliwość przyszłego włączenia aktywów posiadanych przez Grupę PETROLINVEST w Kazachstanie do własnego portfela aktywów wydobywczych.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP