PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Petrolinvest zapłaci Morgan Stanley blisko 2,5 mln dolarów

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
18-11-2010 23:26

18 listopada 2010 roku Petrolinvest zawarł z Morgan Stanley Capital Group porozumienie dotyczące ostatecznego rozliczenia stron w związku z wypowiedzeniem przez Morgan Stanley umowy dostawy LPG z dnia 4 listopada 2009 roku. Przedmiotem umowy był zakup przez Petrolinvest w latach 2010-2011 łącznie 140 tys. ton LPG. Szacunkowa wartość zakontraktowanych dostaw miała przekroczyć 90 tys. USD.

Umowa uległa rozwiązaniu z dniem 13 października 2010 roku. Wskazaną przez Morgan Stanley przyczyną wypowiedzenia Umowy było nieustanowienie przez Petrolinvest, stosownie do postanowień umowy, zabezpieczenia płatności na rzecz Morgan Stanley z tytułu dostaw LPG w ramach umowy w postaci akredytywy dokumentowej.
Zgodnie z warunkami porozumienia zawartego w dniu 18 listopada 2010 roku, w ramach ostatecznego rozliczenia stron w związku z wypowiedzeniem umowy, Petrolinvest będzie zobowiązana do zapłaty na rzecz Morgan Stanley kwoty 2,45 mln USD, odpowiadającej nadwyżce marży, którą Morgan Stanley zrealizowałby dostarczając polskiej firmie LPG, w porównaniu z dostawami dla innych odbiorców.

Kwota rozliczenia jest w pełni pokryta rezerwą utworzoną w roku 2008, w związku z czym zapłata kwoty rozliczenia nie obciąży wyniku finansowego Petrolinvestu w roku 2010.

W ocenie zarządu spółki utrzymująca się od dłuższego czasu sytuacja relacji cenowych na rynku LPG pomiędzy zachodnioeuropejskim i wschodnioeuropejskim obszarem zakupów powoduje, że realizacja umowy nie przyniosłaby Petrolinvestowi spodziewanych efektów ekonomicznych. Tym samym zarząd podkreśla że zawarcie porozumienia pozwoli na ograniczenie negatywnych skutków ekonomicznych Umowy.

Rozwiązanie umowy z Morgan Stanley jest kolejnym elementem kończonej restrukturyzacji działalności segmentu LPG spółki. Zgodnie z zapowiedziami, działalność w tym segmencie została zdynamizowana od początku roku, czego efektem jest m.in. podpisanie kontraktu z Orlen Gaz na dostawy LPG, jak również znaczący wzrost wolumenu sprzedaży.

NA GIEŁDZIE

Petrolinvest SA [OIL]

kurs:

9.10 PLN 0.07 (0.78%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 125 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP