PGNiG obawia się akcyzy na gaz CNG

PGNiG obawia się akcyzy na gaz CNG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wprowadzenie nawet minimalnej akcyzy na sprężony gaz ziemny spowolni popularyzację tego paliwa - ostrzegają eksperci. Koszty akcyzy przełożą się bezpośrednio na odbiorców.

Jak czytamy w "Gazecie Prawnej", zarówno eksperci rynku CNG (gaz ziemny w postaci sprężonej służący do napędu pojazdów silnikowych), jak i główny dostawca paliwa - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo obawiają się wprowadzenia akcyzy na ten rodzaj paliwa. Zobacz także: Gaz ziemny do aut będzie objęty 7-groszową akcyzą

- Jesteśmy na początkowym etapie rozwoju tej technologii, dlatego każde, nawet niewielkie, dodatkowe obciążenie nie sprzyja jej rozwojowi - mówi w dzienniku dr Jan Sas, ekspert rynku CNG z krakowskiej AGH. Dodaje, że pocieszające jest to, że zrezygnowano z wcześniejszych pomysłów zrównania stawki akcyzy na CNG z tą, jaka obowiązuje w przypadku LPG (39 groszy za litr).

- Dobrze, że zrozumiano, iż zrównanie poziomu akcyzy oznaczałoby praktycznie zabicie rozwoju CNG w Polsce. Jednak nawet taka symboliczna skala podwyżki będzie miała negatywny wpływ na rozwój raczkującego rynku CNG. Bowiem przy obecnym poziomie nasycenia sprzedaż CNG to działalność deficytowa - mówi w "GP" Jan Czerepok, dyrektor oddziału handlowego PGNiG.

Zdaniem ekspertów, aby rynek CNG zaczął się sam rozwijać, konieczne jest przekroczenie punktu krytycznego - ok. 50-60 stacji tankowania. Obecnie w całej Polsce jest ich mniej niż 30, wszystkie należą do PGNiG.

Obecnie przygotowywany projekt ustawy zakłada, że CNG jako paliwo płynne będzie objęty akcyzą na poziomie 7 gr za 1 m sześc., co w cenie będzie stanowiło 5 proc.

Według szacunków PGNiG, w ubiegłym roku sprzedano około 7 mln metrów sześciennych CNG, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w 2006 roku. Mimo dynamicznie rosnącego rynku spółka nie ma konkurencji w zakresie produkcji. Wśród największych jej odbiorców są przedsiębiorstwa komunikacji autobusowej z Rzeszowa, Wrocławia, Gdyni oraz taksówkarze z Warszawy. Od 2003 roku w rozwój technologii CNG zainwestowano ok. 100 mln zł - czytamy w "Gazecie Prawnej".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG obawia się akcyzy na gaz CNG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!