PGNiG: pół miliona ton ropy rocznie z Norwegii

PGNiG: pół miliona ton ropy rocznie z Norwegii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje wydobywać w Norwegii 0,5 mln ton ropy naftowej i 0,4 mld m sześc. gazu rocznie - powiedział PAP wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński. Wydobycie ma ruszyć w drugiej połowie roku.

"Planujemy wydobycie w Norwegii w drugiej połowie przyszłego roku. To będzie pierwsze zagraniczne wydobycie ropy w historii spółki" - podkreślił Dudziński. "Stopień zaawansowania prac wynosi ok. 80 proc. Mamy też bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o tempo wiercenia, wcześniej był to jeden z głównych czynników ryzyka" - dodał.

Chodzi o koncesje Skarv nad Morzem Północnym, PGNiG ma w nich 12 proc. udziału. Pozostali udziałowcy to BP (operator koncesji), E. ON Ruhrgas oraz Statoil.

"Ropa będzie sprzedawana na rynku międzynarodowym. Będziemy chcieli uzyskać najlepsze warunki. Jeśli chodzi o gaz, to planujemy, że trafi on na kontynent, a dokładnie do wybrzeża Niemiec" - poinformował Dudziński. Pytany, czy rynek niemiecki nie jest już zbyt nasycony gazem, odparł: "w tej chwili większość rynków europejskich jest po kryzysie nasycona gazem, ale przecież mamy możliwość sprzedaży w różnych krajach".

Żeby handlować gazem na ryku międzynarodowym PGNiG utworzy najpóźniej w 2011 roku spółkę tradingową, w 100 procentach należącą do PGNiG, zarejestrowaną za granicą. Jej siedzibą mogłyby być Niemcy, Wielka Brytania, Szwajcaria. PGNiG bierze też pod uwagę sprzedaż w kraju gazu wydobywanego w Norwegii, a także transakcje wiązane, tzw. SWAP z firmami niemieckimi.

"Możemy też ten gaz próbować sprowadzić do Polski z terminalu Emdem (w Niemczech), możemy również sprzedać go klientom na rynku niemieckim, możemy też pokusić się o jakąś transakcję SWAP z firmą działającą na rynku niemieckim na gaz, który będzie dostarczony do Polski lub będzie udostępniony w kraju trzecim" - wymienił Dudziński. "Już w przyszłym roku można będzie sprowadzić gaz z Niemiec przez powiększony gazociąg w Lasowie, bądź w przyszłości przez nowy interkonektor ITG (Boernicke k. Berlina - Police)" - dodał.

PGNiG i niemieckie VNG założyły w 2005 roku spółkę celową do realizacji intekonektora ITG, czyli nowego połączenia systemów gazowniczych Polski i Niemiec. Polska i niemiecka spółka mają w niej po 50 proc. udziałów. Interkonektor ma mieć przepustowość do 3 mld m sześc. rocznie.

PGNiG posiada także cztery koncesje poszukiwawcze w Norwegii: PL350 (30 proc. PGNiG plus E.ON Ruhrgas i Statoilem), PL521 (35 proc. PGNiG plus Statoil i Svenska), PL419 (25 proc. PGNiG plus Nexen i OMV), PL558 (15 proc. PGNiG oraz E.ON Ruhrgas, DeNorske, Petoro, Nexen).

"W tym roku planujemy jeszcze wziąć udział w norweskiej rundzie koncesyjnej APA 2010. W całym 2010 roku chcielibyśmy nabyć kolejne 3 koncesje poszukiwawcze na szelfie norweskim, najchętniej na Morzu Północnym i Norweskim" - powiedział Dudziński. Rozstrzygnięcie rundy powinno nastąpić pod koniec tego roku lub na początku 2011.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG: pół miliona ton ropy rocznie z Norwegii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!