PGNiG: zaawansowanie projektu Skarv wynosi obecnie 92 proc.

PGNiG: zaawansowanie projektu Skarv wynosi obecnie 92 proc.
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zaawansowanie projektu Skarv w Norwegii wynosi obecnie 92 proc., 15 lipca platforma wydobywcza ma wyruszyć z portu do miejsca docelowego - poinformował w czwartek dziennikarzy wiceprezes PGNiG, Radosław Dudziński.

"Poziom zaawansowania projektu Skarv wynosi 92 proc. 15 lipca platforma powinna wyruszyć z portu na miejsce zakotwiczenia, jeśli pogoda pozwoli. Mamy nadzieję, że jesienią zarejestrujemy pierwsze wydobycie" - powiedział Dudziński.

Chodzi o platformę wydobywczą FPSO (Floating Production, Storage and Offloading Unit. Jak podaje PGNiG, jest to największa tego typu jednostka na świecie; ma 292 m długości i 51 m szerokości. Może pomieścić 880 tys. baryłek. Jej szacowana wartość przekracza 2 mld dolarów.

Platforma może pracować bez względu na warunki pogodowe, nawet przy bardzo dużych sztormach, które w tej części Morza Norweskiego występują bardzo często. Na platformie pracuje ok. 100 osób. To system wydobywczo-magazynowo-przeładunkowy, pomagający w wydobyciu ropy i gazu. Ropa wydobyta i podlegająca wstępnej obróbce, czyli przygotowaniu do transportu, na pokładzie Skarv FPSO przeładowywana będzie na zbiornikowce; wydobyty gaz ziemny transportowany będzie około 80-km rurociągiem do systemu transportowego pola Asgard.

PGNiG poprzez swoją spółkę PGNiG Norway ma ok. 12 proc. udziałów w projekcie Skarv. Operatorem złoża jest BP (24 proc. udziałów), a pozostali partnerzy w projekcie to: Statoil (ok. 36 proc.) oraz E.ON Ruhrgas (ok. 28 proc.). Z tymi firmami PGNiG współpracuje też na innych koncesjach. Plan zagospodarowania obejmuje złoża Skarv i Idun, które zawierają łącznie 434 mln baryłek ropy i gazu (udział PGNiG to ok. 52 mln boe - baryłek ekwiwalentu ropy). Całkowity koszt zagospodarowania wynosi 35,5 mld koron norweskich.

Złoże Skarv położone jest na Morzu Norweskim, ok. 300 km na północny-zachód od Trondheim, gdzie głębokość wody waha się pomiędzy 325 a 450 m. Działalność poszukiwawczo-wydobywcza na terenie Norweskiego Szelfu Kontynentalnego prowadzi założona w 2007 r. PGNiG Norway, której jedynym udziałowcem jest PGNiG S.A. Spółka zatrudnia międzynarodowy zespół 21 pracowników i posiada udziały w 8 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na NCS. Głównym aktywem spółki są udziały w złożu Skarv. PGNiG S.A. kupiło je w lutym 2007 r. od ExxonMobil za 360 mln USD.

Do końca 2010 roku PGNiG Norway AS zainwestowała w projekt Skarv ok. 820 mln USD (włączając cenę zakupu), które pochodziły od PGNiG S.A. (660 mln USD) oraz banków (160 mln USD). Dla zakończenia projektu prowadzącego do rozpoczęcia wydobycia konieczne jest zainwestowanie jeszcze ok. 140 mln dol. w latach 2010-13. Pozostałe środki zostaną pozyskane w ramach kredytu RBL (Reserved Based Loan - "kredyt w oparciu o rezerwy").

Przedstawiciele PGNiG poinformowali też, że personel spółki powrócił już do przedstawicielstwa PGNiG w Egipcie, który byl zmuszony opuścić w związku z rozruchami w Afryce Północnej. Zasoby koncesji egipskiej szacuje się na ok. 22 mln ton ropy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PGNiG: zaawansowanie projektu Skarv wynosi obecnie 92 proc.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!