XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Pierwsza w Polsce społeczna wytwórnia biodiesla

Pierwsza w Polsce społeczna wytwórnia biodiesla
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Za ok. 50 tys. zł kilku rolników z Józinka koło Płocka uruchomiło wytwórnię biodiesla. Ich przedsięwzięcie dowodzi, że produkcja biopaliwa na własny użytek jest opłacalna.

Zakład produkcyjny zbudowany wspólnym wysiłkiem otworzono w grudniu 2007 r. - informuje "Gazeta Prawna".

- Uruchomienie produkcji poprzedziło żmudne załatwianie formalności, które zabrało aż osiem miesięcy - wspomina Krzysztof Boguszewski, właściciel zakładu.

Otwarcie takiej wytwórni to nowość, do której urzędnicy podchodzą podejrzliwie i niechętnie. Stąd nim udało się uzyskać wszystkie wymagane pozwolenia, minęły długie miesiące.

W listopadzie 2006 r. kilku rolników z Józinka i z sąsiednich wsi koło Płocka w woj. mazowieckim podpisało umowę cywilną, w której postanowili wspólnie uruchomić wytwórnię biodiesla (metyloestru). Pochodzące stąd biopaliwo zobowiązali się wykorzystywać tylko dla własnych potrzeb.

Cała powierzchnia wytwórni stała się obszarem składu podatkowego pod nadzorem podatkowym Służby Celnej.

- Celnik uczestniczy każdorazowo przy wydawaniu gotowego biopaliwa z wytwórni, za które pobiera od nas podatek akcyzowy - tłumaczy Krzysztof Boguszewski.

W świetle obowiązujących przepisów wytwórnia nie może wprowadzać swojego biopaliwa do obrotu czy sprzedawać go innym rolnikom spoza grupy.

- Nasz biodiesel nie jest badany przez Inspekcję Handlową pod kątem jakości, bo my nim nie handlujemy, ale jego jakość nie odbiega od normy - przekonuje Krzysztof Boguszewski i dodaje, że w okolicach Płocka rolnicy mogą kupić biodiesla na stacjach paliw.

Paliwo kupione na stacji niczym (konsystencja, kolor, zapach) nie różni się od ich produktu.

Każdy z rolników wytwarza biopaliwo dla siebie - z własnych surowców i materiałów. Pozostałe koszty wytwórni rolnicy ponoszą wspólnie. Jest to pierwsza wytwórnia tego typu w Polsce. Przez dwa lata organizatorzy zebrali na tyle dużo doświadczenia w prowadzeniu tego przedsięwzięcia, że teraz chętnie pomagają wszystkim zainteresowanym. Ich zakład ma status jednostki produkcyjnej i szkoleniowej.

- Odwiedzają nas rolnicy z całej Polski, by dowiedzieć się, jak uruchomić produkcję paliwa na własny użytek. Dziś taka inwestycje jest jeszcze bardziej opłacalna, bo można otrzymać na nią wsparcie z kasy publicznej - mówią rolnicy z Józinka.

Ciąg technologiczny wytwórni obejmuje: tłoczenie oleju, sedymentację i filtrowanie oleju, filtrowanie za pomocą filtra workowego, estryfikację (olej poddawany jest reakcji chemicznej), sedymentację i filtrowanie biodiesla.

Prasa do tłoczenia pochodzi z zachodniej Europy, reaktor, filtry i kocioł c.o. są produkowane w Polsce. Kolumna sedymentacyjna i większość oprzyrządowania pomocniczego jest konstrukcji własnej. - Nasz zakład to przykład, który zachęca rolników do produkcji biopaliwa. Jednak warunkiem upowszechnienia się takich inwestycje jest wprowadzenie zachęt administracyjnych i ze strony obowiązującego prawa, np. podatkowego - uważają rolnicy z Józinka.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pierwsza w Polsce społeczna wytwórnia biodiesla

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!