PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PIPP chce ograniczenia praktyk cenowych stacji przymarketowych

Autor: wnp.pl (Marcin Szczepański)
02-08-2010 12:32
PIPP chce ograniczenia praktyk cenowych stacji przymarketowych

Niezależni stacyjnicy zrzeszeni w Polskiej Izbie Paliw Płynnych po raz kolejny protestują przeciwko praktykom stosowanym przez sieci hipermarketów przy sprzedaży paliw. Zdaniem PIPP działania super i hipermarketów posiadających stacje paliw. naruszają zasady uczciwej konkurencji i utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej dla przedsiębiorców sektora paliwowego. - Ma to bezpośredni wpływ nie tylko na rentowność małych i średnich przedsiębiorstw, ale również narusza zasady wolnego rynku - pisze Izba w piśmie do ministra gospodarki.

Analizowana kwestia dotyczy działalności stacji paliw położonych i prowadzonych przez sieci super i hipermarketowe. Według Izby podmioty te prowadzą w sprzedaży detalicznej agresywną politykę cenową niemającą uzasadnienia w cenach hurtowych. W wielu przypadkach cena detaliczna jest równa lub niższa od cen hurtowych na rynku polskim. Oznacza to, że paliwo sprzedawane jest bez marży detalicznej, a nawet w cenie niepokrywającej kosztów zakupu. - Takie działania uznajemy za szkodliwe dla całego sektora paliwowego, zarówno na poziomie hurtowym jak również na rynku detalicznym - argumentuje PIPP.
- Pomimo podjętych rozmów z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie udało się osiągnąć pożądanych rezultatów. Nie sposób się jednak nie zgodzić ze stanowiskiem UOKiK. iż polskie prawo nie przewiduje ingerencji państwa w zachowania wymykające się aktualnym przepisom o ochronie konkurencji. Oczywistym jest więc istnienie luki prawnej, uniemożliwiającej rozwiązanie przedstawionego problemu - stwierdza PIPP.

Jako przykład negatywnego wpływu stacji przymarketowych na rynek paliw Izba podaje Francję, gdzie sieci handlowe po uzyskaniu dominującej pozycji rynkowej podniosły ceny do poziomów najwyższych w Europie. - Zagrożenie, że przykład Francji się powtórzy jest całkiem realne. Pamiętać bowiem należy iż super i hipermarkety posiadające stacje paliw należą w znacznej mierze do francuskich inwestorów, których nic nie powstrzymuje oo powtórzenia francuskiego sukcesu w Polsce - twierdzą autorzy pisma.

- Inne kraje europejskie podjęły starania mające na celu zapobieżenie niekontrolowanemu rozwojowi rynku paliwowego z naruszeniem zasad zdrowej konkurencji, dlaczego więc i w Polsce nie podejmuje się właściwych działań? - pyta Izba.

PIPP proponuje jednocześnie konkretne zmiany w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów, która miałaby ograniczyć negatywny wpływ sieci przymarketowych na polski rynek paliw. Przewidują one mechanizmy informowania o naruszaniu zasad konkurencji i możliwość nakładania wysokich kar na podmioty dopuszczające się takich działań. Izba przedstawia też propozycję definicji "podmiotu o silnej pozycji rynkowej", który miałby podlegać szczególnej uwadze ze strony UOKiK.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP