PIPP: wszystko zależy od euro

PIPP: wszystko zależy od euro
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Średnie detaliczne ceny paliw w Polsce w środę, 28 września 2011 r. kształtowały się na poziomie 5,16 zł za litr ON; 5,23 zł/l Pb95 i 2,67 zł/l LPG. Przez ostatni tydzień olej napędowy zdrożał o 5 gr/l, benzyna o 3 gr/l, zaś autogaz o 8 gr/l.

Najniższe ceny oleju napędowego (5,12 zł/l) notujemy w Poznaniu (bez zmian od ubiegłego tygodnia). Jedynie o grosz droższe są Katowice (zmiana: +5 gr/l) i Opole (+5 gr/l). Najmniej korzystnie tankują właściciele diesli w Kielcach i Krakowie: 5,16 zł/l – w obu tych miastach przez ostatni tydzień olej napędowy zdrożał o 6 gr/l. W pozostałych stolicach województw ceny utrzymują się poniżej średniej 5,16 zł/l. Najbardziej zmieniły się ceny w Łodzi (+7 gr/l). Najtańsza benzyna (5,16 zł/l) jest w Opolu (zmiana: +2 gr/l). Poznań to już 5,17 zł/l (b.z.). Najdrożej (5,26 zł/l) jest w Olsztynie (+1 gr/l). Najbardziej zmieniły się ceny w Krakowie (+7 gr/l). Najtańszy autogaz mają kierowcy w Opolu (2,62 zł/l; +8 gr/l). Jedynie o dziesiąte części grosza drożej jest w Kielcach (+10 gr/l). Najdrożej jest w Zielonej Górze (2,69 zł/l; +8 gr/l). Najbardziej zmieniły się ceny w Lublinie (+12 gr/l).

Na rynkach światowych 28 września 20011 r. ponownie spadają ceny ropy, jednocześnie jednak utrzymuje się wyjątkowo niekorzystny dla naszych rafinerii dyferencjał Ural/Brent – różnica w cenie ropy z Morza Północnego a ropy rosyjskiej. Na rynkach walutowych wciąż mocno niedowartościowana jest złotówka (jak przyznają już wszyscy - nie tylko spekulacyjne fundusze heddingowe). Rano zyskiwała do dolara, a traciła do euro. Później już jednak - mimo czwartkowej interwencji polskiego rządu (jak trudna była to walka, można było wnioskować po obliczu, które ukazało się w wieczornym wywiadzie tego dnia z min. Rostowskim) - rosły już zarówno USD, jak i EUR. Wg danych NBP wartość waluty amerykańskiej wzrosła w ostatnim miesiącu o 12,58% i 17,43% przez ostatnie 90 dni. Dużo ważniejszy jest jednak stosunkowo mniejszy wzrost relacji EUR/PLN (6,13% 30d; 10,28% 90d) – po kursie euro z najbliższego piątku, 30 września będą bowiem nie tylko naliczane dopłaty dla polskich rolników, ale również nasz dług, z którego rozliczy nasz rząd Bruksela.

Na polskim rynku hurtowym tydzień 21-28 września 2011 r. przyniósł kolejne rekordy cen hurtowych. W piątek, 23 września PKN Orlen podniósł ceny benzyny do 4195 zł/t netto. Po dodaniu 23% podatku VAT daje to 5,16 zł/l. Uwzględniając minimalną marżę na koszty stałe funkcjonowania przedsiębiorstwa (np. rachunki za wodę w toalecie, światło czy ciepło w stacyjnych systemach ogrzewania), a pomijając już wymogi prawne (np. wymagana prawem modernizacja czy też amortyzacja sprzętu), których niespełnienie grozi zamknięciem stacji czy np. transport Pb/ON z bazy paliwowej, produkt taki powinno się przedawać po 5,37 zł/l. Cena na stacjach własnych Orlenu: 5,17 zł/l. Cena oleju napędowego z rafinerii płockiej to od piątku 4171 zł/t netto, czyli ok. 5,13 zł/l brutto – realna cena detaliczna 5,34 zł/l (jeżeli ktoś będzie na tyle łaskaw, że przywiezie nam paliwo na stację za darmo, jeśli nie - realne będzie 5,40/5,37 zł/l)). Cena na stacjach własnych Orlenu: 5,14 zł/l.

W skali tygodnia (od 21 września br.) w oficjalnym cenniku PKN Orlen, publikowanym na stronie płockiego koncernu, benzyny (Pb95/98) drożeją o 65 zł/t, a ON o 41 zł/t (w tym oleje napędowe premium, B100. Tanieje (o 6 zł/t) jedynie olej opałowy Ekoterm Plus, co zważywszy na zbliżającą się zimę jest dość zaskakujące – chyba że od paliwa tego odchodzą już nawet jednostki budżetowe.
W Grupie Lotos benzyny +58 zł/t, ON +33 zł/t (w tym premium i B100). Olej opałowy Lotos Red:
-22 zł/t.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PIPP: wszystko zależy od euro

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!