PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PIR pomoże Lotosowi na Bałtyku. Wartość projektu: 1,8 mld zł

Autor: wnp.pl (Piotr Apanowicz)
25-08-2014 13:02
PIR pomoże Lotosowi na Bałtyku. Wartość projektu: 1,8 mld zł
Fot. Mat. pras. Lotos Petrobaltic

Grupa Lotos otrzyma finansowanie na zagospodarowanie złoża B8 dzięki zaangażowaniu Polskich Inwestycji Rozwojowych oraz banków: Banku Gospodarstwa Krajowego i Banku Pekao SA - poinformował gdański koncern.

Spółka celowa, zależna od firmy Lotos Petrobaltic, zawarła z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego i Bankiem Pekao S.A. umowy dotyczące finansowania zagospodarowania złoża B8 zlokalizowanego na Morzu Bałtyckim. To pierwszy w Europie Środkowej projekt wydobywczy w formule project finance.
Blisko 1,8 mld zł to wartość projektu, dzięki któremu zajmująca się poszukiwaniem oraz wydobyciem ropy i gazu spółka Lotos Petrobaltic ma zagospodarować koncesję na bałtyckim złożu B8. Dotychczasowe prace nad rozwojem projektu B8 były finansowane ze środków własnych spółki. Podpisana umowa przewiduje, że inwestycja zostanie zrealizowana w formule project finance, przez powołaną w tym celu spółkę celową. Jej wyłącznym wspólnikiem będzie Lotos Petrobaltic, który aportem wniesie do spółki celowej koncesję oraz platformę wiertniczą. Spółka celowa przeprowadzi pozostałe prace związane z zagospodarowaniem złoża B8, które obejmują między innymi przebudowę posiadanej platformy na centrum produkcyjne, przygotowanie infrastruktury podwodnej oraz wykonanie ostatnich przed rozpoczęciem eksploatacji odwiertów zatłaczających.

Potencjał wydobywczy złoża B8 oszacowano na 3,5 mln ton ropy naftowej. Uruchomienie przemysłowej produkcji ze złoża B8 zaplanowano na koniec 2015 r. Szacowna roczna produkcja powinna wynieść ok. 250 tys. ton ropy naftowej (ok. 5,3 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie).

- To bardzo ważna inwestycja, która wpisuje się w naszą strategię wspierania poszukiwań i wydobycia krajowego przez polskie przedsiębiorstwa. Szacujemy, że roczna produkcja ze złoża B8 powinna stanowić niemal jedną trzecią obecnej produkcji ropy w Polsce. Dzięki realizacji projektu, udział złóż bałtyckich w krajowej produkcji ropy powinien wzrosnąć dwukrotnie, do 33 proc. Większe wykorzystanie własnych źródeł powinno służyć poprawie bezpieczeństwa energetycznego kraju - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister skarbu państwa.

Surowiec ma być dostarczany do rafinerii w Gdańsku, a produkowany równolegle gaz ziemny, do działającej już elektrociepłowni we Władysławowie. Inwestycja wpisuje się w strategię Lotosu na lata 2011-2015.

Dzięki zaangażowaniu środków PIR w kwocie 430 mln zł, możliwe stało się włączenie do projektu banków. Bank Pekao S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego zapewnią finansowanie łącznie na kwotę ok. 660 mln złotych.

- Projekt prowadzony przez Lotos wspólnie z PIR to doskonały przykład realizacji zadania, do jakiego został powołany nasz fundusz. Dzięki zaawansowanej inżynierii finansowej udało się stworzyć dla banków warunki do udzielenia długoterminowych kredytów. W naszej części Europy nikt nie przeprowadził jeszcze tak złożonej i wielopoziomowej transakcji w sektorze wydobycia ropy - mówi Mariusz Grendowicz, prezes PIR.

Podpisane umowy to efekt realizacji postanowień porozumienia o współpracy, które Lotos Petrobaltic i PIR zawarły 7 października 2013 r. Był to pierwszy wstępnie zaakceptowany projekt PIR, który obecnie jako pierwsza inwestycja przechodzi do fazy realizacji.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (9)

Grupa Lotos SA [LTS]

kurs:

37.74 PLN -0.05 (-0.13%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 650 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP