Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

PiS chce zwiększyć limit bezakcyzowego paliwa dla rolników

Autor: wnp.pl (MS)
09-05-2012 10:23

Podczas dzisiejszego posiedzenia sejmowych komisji rolnictwa i finansów publicznych rozpatrzony zostanie projekt nowelizacji ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przedstawiony przez Prawo i Sprawiedliwość.

„Wskazana ustawa obowiązuje od przeszło czterech lat. W tym czasie nastąpił znaczny wzrost kosztów związanych z produkcją rolną, zaś ceny produktów rolnych systematycznie spadały. Taki stan rzeczy powoduje pogłębianie się trudnej sytuacji polskich rolników i może prowadzić do upadku wielu gospodarstw” – argumentuje PiS w uzasadnieniu projektu.
Celem wprowadzenia nowelizacji jest, według PiS, zmniejszenie kosztów związanych z produkcją zwierzęcą. Proponowana zmiana dotyczy art. 4 ustawy. W związku z faktem, że średnia kwota zużycia oleju napędowego na hektar wynosi obecnie 126 litrów oleju, proponuje się aby w ich przypadku zwiększyć kwotę rocznego limitu zwrotu podatku akcyzowego poprzez podwyższenie liczby 86, do wskazanej wyżej kwoty. „Zastosowanie wskazanego wyżej przelicznika uzasadnione jest danymi dotyczącymi rzeczywistego zużycia oleju napędowego w produkcji rolnej w odniesieniu do
wszystkich rodzajów sprzętu rolniczego” – argumentują wnioskodawcy.

„Dzięki wprowadzeniu proponowanego rozwiązania nastąpi wzrost limitu zwrotu podatku akcyzowego dla producentów rolnych, co skutkować będzie podwyższeniem wypłacanej kwoty zwrotu podatku, a dzięki temu zmniejszeniu ulegną koszty produkcji, co wpłynie na wzrost opłacalności produkcji rolnej” – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt przewiduje także, iż stawkę zwrotu podatku będzie odtąd określać ustawa budżetowa, a nie, jak dotąd, rozporządzenie Rady Ministrów.

PiS szacuje, że koszt wejścia w życie niniejszej nowelizacji tj. koszty funkcjonowania w 2012 r. systemu zwrotu części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego dla gospodarstw prowadzących produkcję rolną wyniesie dla budżetu państwa ok. 1 005 mln zł.

W przypadku przyjęcia projektu będzie musiał on zostać notyfikowany w Komisji Europejskiej, która może odmówić zgody na zmianę w zasadach udzielania pomocy publicznej.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP