XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

PKN nie starał się o licencję wydobywczą w Iraku

PKN nie starał się o licencję wydobywczą w Iraku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

PKN Orlen nie otrzymał licencji na wydobycie ropy naftowej w Iraku, ponieważ się o nią nie ubiegał. Powodem był brak doświadczenia oraz niebezpieczne warunki w Iraku - powiedział rzecznik koncernu Dawid Piekarz.

W porannej wtorkowej rozmowie w TVN 24, Piekarz wyjaśnił, że "PKN Orlen dopiero zaczyna budowę swoich kompetencji, jeżeli chodzi o wydobycie", dlatego koncern nie zdecydował się na ubieganie się o licencję w tym "maksymalnie trudnym regionie świata", gdzie jest niestabilność polityczna i trwa wojna.

Jak podał wtorkowy "Dziennik", irackie ministerstwo ropy opublikowało we wtorek listę 35 zagranicznych firm, które będą mogły wydobywać ropę naftową i gaz w tym kraju. Na tej liście polskich firm nie ma, są za to firmy amerykańskie, brytyjskie, holenderskie, chińskie, rosyjskie, francuskie, włoskie i hinduskie.

Piekarz zaznaczył, że Orlen w przyszłości nie wyklucza swojego wejścia na pola naftowe Iraku. Przetarg, który zakończył się we wtorek był "przetargiem ważnym, ale nie takim, który wszystko rozstrzyga na dziesięciolecia". Zdaniem rzecznika, "nie ma problemu by uczestniczyć w kolejnych przedsięwzięciach".

Ekspert rynku paliwowego Andrzej Szczęśniak, który również był gościem TVN 24, zgodził się z opinią, iż w Iraku jest niebezpieczne. W tym kraju w ciągu ostatnich pięciu lat zginęło 650 osób z przemysłu naftowego. Jednak za główny powód braku zainteresowania Orlenu uzyskaniem licencji uznał brak wsparcia ze strony polityków.

Zdaniem Szczęśnika, sytuacja przypomina tzw. "austriackie gadanie - wiele się mówi nic się nie robi". Wielu polityków w poprzednich latach zapewniało, że pobyt polskich wojsk w Iraku przyniesie także korzyści ekonomiczne dla Polski. Ekspert uważa, że takie inwestycje jak wydobycie ropy muszą być realizowane ze wsparciem politycznym. Szansy na wejście na irackie pola nie wykorzystały także inne polskie firmy z tego sektora.

Piekarz przyznał, że Orlen "uczy się nieco za późno", najlepszy czas na kupowanie złóż był 10 lat temu. Dodał, że spółka od kilku lat "robi wiele" dla pozyskania dostępu do złóż. Np. kilka dni temu została zakupiona koncesja poszukiwawczo-wydobywcza na szelfie łotewskim. Za dwa lata może tam stanąć platforma wiertnicza i może się zacząć wiercenie w poszukiwaniu surowca.

W opinii Szczęśniaka, na plany rozwojowe Orlenu w dużym stopniu wpływają politycy, którzy poprzez różne naciski ukierunkowują jej działania, np. zakup Możejek.

Według eksperta, obecność Orlenu w Iraku, nie spowodowałaby obniżki cen ropy naftowej w Polsce, a jedynie umocniła firmę.

Zdaniem Piekarza, dostęp do irackiej ropy byłby korzystny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKN nie starał się o licencję wydobywczą w Iraku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!