PKN Orlen kontynuuje badania nad produkcją biopaliw z glonów

PKN Orlen kontynuuje badania nad produkcją biopaliw z glonów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Według PKN Orlen, po przeprowadzeniu wszystkich planowanych badań możliwa będzie ocena, jak zastosowana technologia może przyczynić się do realizacji przez płocki koncern celów nakreślonych przez projekt dyrektywy RED II, która promuje algi, umieszczając je na liście surowców, które powinny być wykorzystane do produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

  • Stacja doświadczalna hodowli glonów, która powstała na terenie rafinerii PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) przeszła rozruch technologiczny. Wytypowano też szczepy glonów olejowych i taksonów okrzemek do hodowli w ramach projektu wytwarzania biopaliw drugiej generacji.
  • Jak poinformował PKN Orlen, w najbliższym czasie planowany jest kolejny etap badań, który będzie polegał m.in. na hodowli szczepów glonów z wykorzystaniem wód powstających w procesach technologicznych oraz gazu bogatego w dwutlenek węgla, a pochodzącego z instalacji produkcyjnych.

- Według naszej wiedzy, jest to jedyny tego typu projekt w Polsce, który posłuży do oceny, czy możliwa będzie implementacja technologii wytwarzania biopaliw z alg w warunkach pracy rafinerii - podkreślił płocki koncern. Dodał, iż chodzi o produkcję biopaliw drugiej generacji m.in. z oleju pozyskanego z glonów i okrzemek.

PKN Orlen zaznaczył, że "wyprodukowany doświadczalnie w płockiej rafinerii olej z tych surowców będzie badany pod kątem produkcji estrów, jak również biokomponentów syntetycznych". - Badaniom poddane zostaną dodatkowo wytłoczyny glonowe w kierunku ich zgazowania i fermentacji biogazowej - wyjaśniła spółka.

Według PKN Orlen, po przeprowadzeniu wszystkich planowanych badań możliwa będzie ocena, jak zastosowana technologia może przyczynić się do realizacji przez płocki koncern celów nakreślonych przez projekt dyrektywy RED II. - Dyrektywa ta promuje algi, umieszczając je na liście surowców, które powinny być wykorzystane do produkcji energii ze źródeł odnawialnych - przypomniała spółka.

PKN Orlen podkreślił, że prace badawcze, których wynikiem jest wytypowanie odpowiednich szczepów glonów olejowych i taksonów okrzemek, jakie będą hodowane na stacji doświadczalnej w warunkach zakładu produkcyjnego, prowadzone były na Uniwersytecie Szczecińskim oraz Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

- Uczelnie w Polsce prowadziły dotychczas projekty hodowli alg, niemniej jednak badania dotyczyły innych dziedzin gospodarki - zwrócił uwagę płocki koncern. Spółka zaznaczyła, iż do realizowanego tam projektu wybrano partnerów posiadających bogate doświadczenie w hodowli glonów, chociaż dotąd obejmowały one inne ich zastosowanie.

W Polsce najczęstszym obecnie dodatkiem do benzyny jest etanol, a do oleju napędowego - estry kwasów tłuszczowych FAME.

W przypadku glonów, istotny jest duży ich przyrost w stosunku do roślin lądowych, a w efekcie możliwość uzyskiwania większej ilości biomasy, służącej np. do wytwarzania biogazu, a także oleju wykorzystywanego do wytwarzania biopaliw, pozbawionych związków siarki. Do swego wzrostu glony potrzebują dużych ilości dwutlenku węgla, co przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technologicznych może być wykorzystywane jako sposób redukcji emisji tego gazu do atmosfery.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PKN Orlen kontynuuje badania nad produkcją biopaliw z glonów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!